Bora Muzhaqi në Vlorë: Përmbyllëm me sukses vitin e dytë të Programit Ekipet Sportive në Shkolla

Bora Muzhaqi në Vlorë: Përmbyllëm me sukses vitin e dytë të Programit Ekipet Sportive në Shkolla

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi

Bora Muzhaqi, Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët mori pjesë në eventin përmbyllës të Programit Ekipet Sportive në Shkolla, të mbajtur në Vlorë si qyteti Evropian i Sportit për këtë vit. 

Në fjalën e saj përshëndetëse, ministrja Bora Muzhaqi u shpreh se është veçanërisht e lumtur prej angazhimit maksimal të nxënësve në Programin Ekipet Sportive në Shkolla, gjë që ndikon si në mirëqenien e tyre fizike ashtu edhe atë mendore. 

Me anë të Programit Ekipet Sportive në shkolla, ministrja Bora Muzhaqi shprehet se është realizuar vizioni i kryeministrit Rama për masivizimin e sportit. 

“Vizioni i kryeministrit Rama për masivizimin e sportit tashmë realitet për të dytin vit radhazi me anë të “Programit Ekipet Sportive në Shkolla””, duke shtuar se “mbi 10 mijë nxënës në të gjithë Shqipërinë kanë zhvilluar stërvitje 3 herë në javë, me pajisje dhe uniforma falas të siguruara këto të fundit nga qeveria.”

Pjesë e ativitetit ishin edhe Zv. Ministri i Sportit Endrit Hoxha, Zv. Ministrja e Turizmit Vilma Bello, Kryetari i Bashkisë Vlorë Ermal Dredha dhe Presidenti i KOKSH Fidel Ylli të cilët përshëndetën fëmijët dhe të rinjtë. 

Për të siguruar mbarëvajtjen e programit, është investuar gjithashtu edhe në infrastrukturë sportive për të mundësuar siguri dhe cilësi të zhvillimit të sportit teksa nxënësit zbulojnë talentet e tyre.

Me mijëra nxënës nga e gjithë Shqipëria ishin pjesë e eventit përmbyllës, ku parakaluan në shëtitoren e qytetit me uniformat e qarqeve përkatës dhe pankarta nëpër duar duke përfaqësuar denjësisht qytetin e tyre. 

Kujtojmë që ky program ofrohet me mbështetje financiare nga qeveria shqiptare dhe zbatohet për të dytin vit radhazi.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?