Borrell jep lajme të mira nga Ohri: Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje dypalëshe dhe u pajtuan për dialog

 

Shefi i diplomacisë së BE ka dhënë lajme të mira pas 12 orësh negociata në Ohër me Presidentin Vuçiç dhe Kryeministrin e Kosovës, Kurti.

‘Sot bisedimet  u përqendruan sesi do implementohej kjo marrëveshje. Pra ishin hapa praktikë. Më në fund, pas 12 orësh ne kemi një marrëveshje sesi ta bëjmë këtë më praktike. Kosova dhe Serbia arritën pajtimin e normalizimit e marrëdhënieve dypalëshe. Pra aneksin e planit evropian, u pajtuan me të gjitha propozimet. Dhe këto vijnë pas një pune shumë të gjatë dhe një negocimi shumë të madh.

Në këtë mënyre, dy palët do të jenë palë e marrëveshjes për të qenë pjesë e BE. Ne do të sigurojmë palët që t’i nënshkruajnë marrëveshjet pasi ato do të jenë palë e familjes së madhe evropiane. Dhe nëse nuk i nënshkruajnë, do të ketë pasoja. Sepse dialogu s’po behët për Kosovën dhe Serbinë, është për balancë dhe prosperitetit e të gjithë kontekstit gjeopolitik.

Serbia dhe Kosova e kanë të dobishme të arrijnë një dialog. Është e rëndësishme që të ecim përpara për ta bërë këtë gjë realitet, ne do të vazhdojmë derisa të arrijmë një marrëveshje. Do të punojmë për të arrijmë normalizimin e marrëdhënieve të tyre.”- tha Borrell.


Lajmi kryesor:

12 orë negociata historike në Ohër, Kosova dhe Serbia arrijnë një marrëveshje për planin evropian por palët nuk nënshkruajnë! Borrell: Caktohet rruga drejt pajtimit


G.MO/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit