Borxhi i jashtëm i vendit u rrit me 297 mln € në tre muajit e parë të vitit! Banka e Shqipërisë: Në fund të muajit mars arriti në 8.8 mld €

Nga janari deri në fund të muajit mars borxhi i jashtëm i vendit është rritur me 297 milionë euro krahasuar me tremujorin e fundit të vitit 2020, njofton Banka e Shqipërisë

Konkretisht në fund të muajit mars stoku i borxhit të jashtëm arriti në 8,852 miliardë euro nga 8,555 miliardë euro që ishte në fund të dhjetorit 2020 dhe rritja është më e madhe krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2020, kur pandemia ishte në nisje të saj. Në total për periudhën janar-mars 2020 borxhi ishte 8,198 miliardë euro, me një rritje prej 654 milionë eurosh.

Rritja e shpejtë e borxhit jashtëm e regjistruar në prag të zgjedhjeve elektorale të 25 prillit, erdhi edhe si pasojë e dy kredive të marra tek ndërkombëtarët. Konkretisht janë 200 milionë euro hua të marra gjatë këtij tremujori më shumë se në tremujorin e fundit të vitit që shkoi.

Shqipëria është ndër vendet me rritjen më të lartë të borxhit në rajon për shkak të pandemisë COVID-19, por pavarësisht kësaj situate Ministria e Financave është zotuar për të nisur uljen e tij brenda këtij viti dhe për ta ulur në nivel minimal (60%)brenda vitit 2023.

 

BORXHI PUBLIK I VENDIT

Janar-mars 2021                  8,852 mld euro

Tetor-dhjetor 2020                8,555 mld euro

Diferenca                                +297 mln euro

 

BORXHI PUBLIK I VENDIT

Janar-mars 2021                  8,852 mld euro

Janar- mars 2020                 8,198 mld euro

Diferenca                                +654  mln euro

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ 'Mbreti Shqiptar', ky është momenti kur Florian Marku shpallet kampion