Borxhi publik në 2022 do të zbresë në 79.4% të PBB, Tabaku: Përfshini në borxh kostot e rindërtimit e koncesionet

Në projektbuxhetin e vitit që vjen është parashikuar që borxhi publik në vitin që vjen do të arrijë në 12.1 miliardë euro. Pavarësisht kësaj vlere që është më e lartë se borxhi i pritshëm për këtë vit që arrin në 11,6 miliardë euro, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj tha se do të arrihet ulja e borxhit në raport me PBB.

“100.8 miliardë lekë është deficiti buxhetor i vitit 2022, siguron mbrojtjen e shtresave në nevojë, të rrisim investimet kapitale. na ndihmon të përfundojmë rindërtimin, të menaxhojmë krizën energjetike. Deficiti është 5.4% e PBB, nga 6.8% këtë vit. Në fund të vitit 2024 do kemi balancë primare pozitive, dhe borxhi do të zbresë në 79.4% të PBB nga 80% që është këtë vit. Objektiv është menaxhimi i borxhit”, shprehet në komisionin e ekonomisë ministrja Ibrahimaj. 

Lidhur me borxhin pyetje janë ngritur edhe nga deputetët e komisionit.

"Keni marrë angazhimin që të ulni borxhin publik ju thatë do e ulni në 65% dhe ju thoni se do jetë 76% brenda mandatit? Sa kredi keni marrë nga ndërkombëtarët për rindërtimin? Kam shqetësim detyrimet e prapambetura që nuk janë të përfshira në borxh? Po ashtu dhe koncesionet duhet të materializohen në borxh?, pyeti Tabaku.

Nga ana tjetër, ministrja Ibrahimaj u përgjigj: "Sot referova që pagesat e koncesioneve janë në 3% të PBB, nga 5% që është tavani. Risqet janë të parashikuara, janë 13 kontrata të lidhura me buxhetin e shtetit. Janë 13.8 miliardë lekë do paguhen në 2022. Ministria e Financave ka skanimin në dogana, tek Shëndetësia kemi kontrollin bazë të shëndetësisë, seti i instrumentet kirurgjikale, dializa dhe shërbimet spitalore. Tek infrastruktura janë koncesione ndërtimi dhe nuk janë kontratash shërbimi. 7 kontrata e parashikuara nuk kanë financim këtë vit.  Për borxhin keni përpara parashikimin e Financave, që synon uljen e borxhit dhe vijimin e reformave ekonomike. Sa i takon vendimeve të arbitrazhit, janë të publikuara dhe me transparencë totale, duke treguar ndërgjegjësim dhe nëse këto vendime do materializohen dhe do të jenë pjesë e buxhetit. Borxhi publik në vitin 2019 ishte 65.8%, në vitin 2020 shkoi në 75.7% dhe këtë vit 2021 është parashikuar 80.6%. Në rritjen e borxhit ka ndikuar rindërtimi me 2.6% dhe pandemia me mbi 7% në rritjen e borxhit. Borxhi i brendshëm  në vitin 2022 do të jetë 51.3% të totalit, dhe borxhi i huaj 48.7% të totalit. Parashikojmë që borxhi i huaj të ulet në vitet që vijnë".

Ministrja njoftoi po ashtu që janë në diskutime edhe me fondin saudit për të marrë një hua tjetër për rrugën Qukës-Qafë Plloçë.

“Qukës Qaf-Plloçë do të financohet nga buxheti i këtij viti, është projekt i trashëguar para dhe i nisur 2013, ka pasur kosto fillestare 150 mln dollar, që rezultuan të pamjaftueshme për shkak të defekteve 105.8 milionë dollar nga Fondi Saudit dhe IDB”, u shpreh Ibrahimaj.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Rënia e komunizmit/ 32 vite nga masakra e 2 prillit

Rënia e komunizmit/ 32 vite nga masakra e 2 prillit