Braçe-Ministrisë së Bujqësisë: E kuptoni në çfarë prapambetje jemi? Në Çermë prodhimi shkon dëm, në Suedi shalqini ynë shitet me 1.2 euro/kg

Braçe-Ministrisë së Bujqësisë: E kuptoni në çfarë prapambetje jemi? Në Çermë prodhimi shkon dëm, në Suedi shalqini ynë shitet me 1.2 euro/kg

TIRANË- Deputeti socialist Erion Braçe bën shpesh herë denoncime për mënyrën sesi çohen dëm prodhimet e fermerëve në vendin tonë. Së fundmi ai ka postuar në rrjetin e tij social, një foto ku në Stokholm të Suedisë shitet shalqiri i prodhuar në vendin tonë me 1.2 euro.

Braçe shkruan se fermerëve në Cermë të Lushnjës u mbetet prodhimi pa shitur dhe detyrohet që ta japin atë falas, me zero lekë, vetëm për të pastruar serat në mënyrë që të mbjellin sërish prodhime.

Sipas tij, ashtu siç shihet edhe nga fotoja e supermarketit në Suedi, kërkesa për produktin tonë nuk ka rënë, por fermerët nuk orientohet nga ministria për atë se çfarë duhet të prodhojnë dhe sasinë, duke bërë që prodhimi t’u shkojë dëm.

Deputeti shprehet se vendi ynë është shumë prapa sa i përket sektorit të bujqësisë, pasi prodhimi i këtyre fermerëve nuk mblidhet nga pikat e grumbullimit, por vetë këta grumbullues mbjellin shalqi dhe shesin të tyren e për rrjedhojë prodhimet e fermerëve mbeten pa shitur.

Pavarësisht replikave që ka pasur me ministren e Bujqësisë Frida Krifcën, Braçe thotë se nuk do të heshtë pasi nuk ëhstë e drejtë që paratë e fermerëve të shkojnë dëm.

“Stokholm/Suedi, dje në mbrëmje; shalqini ynë “albanien”,1.2 euro për kilogram! Shikoni, unë e kam shumë të lehtë të hesht, të mos flas, bërtas etj; ti bëja të lumtur të gjithë, Ministrin e Bujqësisë, por më shumë tregtarët gjithfarësh që po bëjnë pare! Por, a do ishte e drejtë kjo? Shiheni foton bërë dje në një supermarket, është shalqini ynë, e dallova sa e pashë, jo thjesht prej tabelës! 1.2 euro për kilogram! 1.2 euro për kilogram!

Ndërkohë në Imshte, atje ku prodhohet cilësisht ky shalqi, në Cerma atje ku prodhohet cilësisht ky shalqi; çmimi është zero lekë! Po mor po, zero lekë, thjesht për të pastruar parcelën! Tani, ju bën të lumtur heshtja ime? Ma thoni! Ju bën apo jo?! Paratë e njerëzve kalben në fusha kurse kërkesa për produktin tonë nuk ka rënë asnjë sekondë. Pyetje për udhëheqësit e bujqësisë, veçanërisht ata që zgjohen e ngrysen me tregtarët: e kuptoni ne c”prapambetje jemi? E kuptoni që sugjerimi i Thimos “lëreni shalqinin, mbillni domate”, nuk mbështetet kund ne supermarketet e Europës, por është produkt i prapambetjes të tregtarëve tuaj? VO: Më vonë gjatë ditës me video të tjera nga Gjermania e shalqini, do u tregoj edhe më shumë ç‘është prapambetja”, shkruan Braçe.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bujku: 24/07/2022 13:43

  Na çave bythën o Braçe. Asnjë punë nuk ke bere, gjithë jetën deputet. CV-ja jote është ka punuar vetëm deputet. U bëre dhe zv/kryeministër dhe nuk ta dëgjuam zërin. Boll më, mjaft është mjaft. Nëse do të japësh shembull personal. Merr një parcelë tokë bujqësore dhe na trego se çfarë je i zoti të bësh. Dëgjove: Boll më. Na çave bythën.

  Përgjigju
 • Iris: 24/07/2022 02:31

  N.q.s 11.95 euro eshte cmimi i plote bazuar ne Kg,atehere qenka shume i shtrenjte.Ne Amerike kaq ishte ne dimer,tani eshte 4.99-6.99 $! S.d.q,pervec ideve qe propozon z.Brace,ka ardhur koha te krijohet ne Shqiperi bursa per blektorine e bujqesine.

  Përgjigju
 • Sinani: 23/07/2022 15:53

  Nuk eshte fare e vertet qe Bracja flet kot, nuk thoni mire qe eshte nje ze kritke, ndryshe ngelem si ne kohen e Enverit.I kam propozu KM ta shikoj mundesine per ta rikthyer ne qeveri, eshte djal punetor e pa vese, per keta kemi nevoje..

  Përgjigju
 • valon: 23/07/2022 13:31

  Eshte i habitshem dhe qesharak qendrimi i ketij Braces, nuk e kuptoj mos ka fillu me pi bia se flet sikur eshte i ra nga marsi, ky ka qene zv. kryeminister dhe nuk ka bo asnje pune vetem luante arjo ne kompiuter.

  Përgjigju
  • Braçe: 23/07/2022 14:43

   Është E vetmja mënyrë që të Zgjidhet prap deputet herës që vjen. Bën zhurmë populiste, që kur Rama ta çoj për skrap, të shpresojë në votat e fshatarëve të zonës së tij elektorale si kandidat i pavarur apo që thyen pragun elektoral. Se për fshatarët, si rr*het braçes jo, ay është top model ( në miniaturë)

 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Maliq, dyshohet se këmbësori ka ndërruar jetë

Aksident i rëndë në Maliq, dyshohet se këmbësori ka ndërruar jetë