Brenda muajit përfundon gjysma e Tunelit të Llogarasë

Brenda muajit përfundon gjysma e Tunelit të Llogarasë

Pamje nga Tuneli i Llogarasë

Brenda këtij muaj do të përfundojnë më shumë se 50% të punimeve të ndërtimit të tunelit të Llogarasë. Me këtë lajm e ka nisur ditën kryeministri Edi Rama, i cili ka shpërndarë në Facebook disa pamje nga gërmimet dhe shkruan se po punohet me ritme të larta falë formacionit të favorshëm gjeologjik.

Tuneli i Llogarasë do të ketë një gjatësi prej 5.9 kilometrash. Ndërtimi i kësaj vepre jo vetëm shkurton distancën drejt bregdetit të jugut, por rrit edhe sigurinë rrugore në këtë segment.

Punimet kanë nisur në fund të Nëntorit të vitit të kaluar dhe pritet të përfundoj ndërtimi në vitin 2024. Ky investim kushton afro 140 milionë euro, dhe kjo vepër konsiderohet si ndër më të rëndësishmet infrastrukturore për jugun e vendit, që pritet të shkurtoj distancën nga Dukati në Palasë nga 30 minuta në vetëm 7 minuta.

Ky tunel pritet të ketë një impakt të rëndësishëm në zhvillimin e turizmit të jugut të Shqipërisë.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Modernizim: 21/07/2022 11:47

  Super Vlora të beje dhe një port modern , aeroportin po e bën Z.Pacolli , edhe tuneli po ecen mirë , me kete ritem Vlora për 10-20 vite do ja kaloje edhe Durresit dhe ndoshta barazohet edhe në Tiranen ! Në Vlore duhet edhe një shkolle ajrore dhe navale për të rinj dhe një ure me Italinë (Vlore -Lecce) pra ure ose tunel për kamiona dhe mallra dhe keshtu e sigurte që Vlora bëhet internationale dhe super moderne ndoshta deri me 500,000-800,000 banore ! Urime

  Përgjigju
  • Altin Meta: 21/07/2022 19:40

   Zotri ,Vlora nuk ben gar me asnje qytet sepse Vlora eshte e bukur nga natyra saj. Beatiful city

 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 21/07/2022 11:03

  O cfare lajmi gezuar ! Sa me shpejt te levrohen parate aq me shume gezohemi ne.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin