Britani e Madhe, Boris Johnson riorganizon kabinetin politik, shkarkon nga detyra ministrat

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka riorganizuar kabinetin e tij qeveritar, duke shkarkuar disa prej ministrave të tij dhe zëvendësimin e tyre me të tjerë figura politike. Mirëpo, sipas mediave të huaja, midis të gjitha shkarkimeve dhe emërimeve, lajmi i madh i ditës ishte dorëheqja e Sajid Javidit si kancelar i ekstraktit, apo shef i financave. Javid iu kërkua nga kryeministri “të shkarkonte të gjithë këshilltarët e tij specialë dhe t'i zëvendësonte ata me 10 këshilltarë specialë të cilët do të përbënin një ekip", por ai refuzoi të bënte një gjë të tillë, duke dhënë dorëheqjen.

Javid tashmë është zëvendësuar nga zëvendësi i tij, Rishi Sunak. Ky është një promovim shumë i shpejtë për Sunak në detyrë për një rol i cili sa vjen edhe bëhet më i ngarkuar për shkak të buxhetit që është vetëm katër javë larg. Shumë aktorë të politikës së brendshme Britanike, por jo vetëm, e kanë parë këtë zëvendësim si masat e kryeministrit për të forcuar kontrollin në politikën ekonomike.

Duke zëvendësuar një kancelar i cili kishte, herë pas here pikëpamje të kundërta me të, Johnson tani ka në qeveri dikë me përvojë të kufizuar politike dhe kabineti.

Nisur nga ky veprim i Johnson- ish-deputeti i Tory David Gauke përmes një Tëitter-i ka paralajmëruar Ëhitehall të kujtojë rëndësinë e pavarësisë së saj. Ai shkruan se: "Kancelari dhe Thesari ... duhet të jetë mjaft i fortë për t'i thënë "Jo" Kryeministrit ose ndokujt tjetër".

Studiuesit mbështesin rëndësinë e një kancelari të fortë. Ndër studimet vendase që kanë parë rolin e ministrave të financave, është zbuluar se ministrat e fortë mbajnë nivele më të ulëta të borxhit dhe deficitit dhe janë në gjendje të bllokojnë ngritjet në shpenzimet e mirëqenies sociale.

Mirëpo, pse ky riorganizim i papritur?

Normalisht, në Britaninë e Madhe kryeministrat riorganizohen kur popullariteti i tyre zvogëlohet dhe kur ata nuk mund të kontrollojnë në mënyrë efektive kabinetin e tyre. Por, koha e këtij riorganizimi mund të duket e pazakontë pasi vjen vetëm dy muaj pas formimit të një qeverie të re nga një kryeministër i cili gëzon vlerësime të larta miratimi dhe një shumicë të madhe parlamentare.

Megjithatë, kjo nuk është aq anormale sa dukej kur kryeministri mbajti ekipin e tij të ministrave pas zgjedhjeve të dhjetorit - kështu që kjo është në të vërtetë kjo është mundësia e tij e parë për një riorganizim pas-elektoral.

Profili i ministrave të kabinetit pasqyron përparësitë e politikës së kryeministrit. Kabineti i Johnson në korrik 2019 dërgoi një mesazh shumë të qartë: ai ishte i vendosur për Brexit, dhe në përputhje me rrethanat ai emëroi ministra me qëndrime të forta pro-Brexit. Tani që Mbretëria e Bashkuar është larguar teknikisht nga Bashkimi Evropian, pritej që të zëvendësonte disa prej këtyre ministrave me ministra që ndajnë vizionin e tij të politikës përtej Brexit. Pavarësisht kësaj, duket se Brexit është ende një çështje e spikatur për Johnson pasi shumë emërime të profilit të lartë përfshijnë mbështetës të zërit të Brexit.

  • Sondazhi i ditës:

    A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Makina përplas për vdekje kalimtarin në Elbasan, largohet nga vendngjarja autori