Britania e Madhe ashpërson politikat e migracionit: Studentët e huaj nuk do kenë të drejtën për të sjellë familjarët e tyre këtu

Britania e Madhe ashpërson politikat e migracionit: Studentët e huaj nuk do kenë të drejtën për të sjellë familjarët e tyre këtu

Rishi Sunak

Pjesa më e madhe e studentëve të huaj që studiojnë në Britaninë e Madhe nuk do të lejohen të sjellin me vete pjesëtarët e familjes. Qeveria e Rishi Sunak ka propozuar që vetëm një numër i kufizuar i sutdentëve të huaj do të lejohen të marrin me vete partnerët apo familjarët e tyre duke nisur që nga janari i vitit 2024.

Kjo iniciativë vjen dy ditë para publikimit të shifrave të reja të migracionit drejt Britanisë së Madhe.

Ministrat janë të përgatitur që statistikat zyrtare të tregojnë një rritje të madhe të migracionit neto - ndoshta mbi 700,000 vitin e kaluar.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman zbuloi këtë pasdite një paketë kufizimesh të reja për studentët e huaj që synojnë të ndihmojnë në uljen e migrimit neto në 'nivele të qëndrueshme'.

Studentëve nuk do u jepet e drejta për të punuar gjatë kohës që janë në studime.

B.V/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 23/05/2023 23:27

    Masat qe ka vendosur kryeministri anglez nuk mund te quhen masa te reja por krime te renda kunder njerezimit te emigracionit! Si mund ta lejojn organizatat boterore dhe gjykatat e larta nje veprim te tille kaq ekstremist???Te vendoset urgjent dinjiteti njerezor per te gjithe emigrantet ne Angli dhe kudo ne bote.Perball te drejtes te ekzistences kudo ku ndodhemi jemi te tere te barabart.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas