VIDEO/ Britania e Madhe, Italia dhe Japonia bashkohen për krijimin e një avioni të ri luftarak! Mund të lëshojë raketa hipersonike

Britania, Italia dhe Japonia janë bashkuar për të zhvilluar gjeneratën e gjashtë të avionëve luftarakë që mund të përfundojë në vitin 2035. Ky është programi ushtarak më i rëndësishëm i së ardhmes së afërt, për sa i përket kostos dhe nivelit teknologjik pasi do të përdoret inteligjenca artificiale.

Kryeministri Rishi Sunak thotë se sipërmarrja e përbashkët synon të krijojë mijëra vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe të forcojë lidhjet e sigurisë. Avioni pritet të hyjë në shërbim në mesin e viteve 2030 dhe të zëvdendësojë avionin Typhoon.

Avioni i ri që do të quhet Tempest mendohet se do të mbajë armët më të fundit. Puna për zhvillimin e tij po vijon me synimin për të krijuar një avion luftarak që do të ofrojë shpejtësi, do të përdorë sensorë të avancuar dhe madje inteligjencë artificiale për të ndihmuar pilotin njerëzor kur ata janë të mbingarkuar ose nën stres ekstrem.

Gjithashtu mund të fluturojë pa ndihmën e një piloti nëse kërkohet dhe mund të jetë në gjendje të lëshojë raketa hipersonike. Por ndërtimi i një avioni kaq kompleks është jashtëzakonisht i shtrenjtë. Zhvillimi i avionit F35 ishte programi më i shtrenjtë i ndërmarrë ndonjëherë nga Pentagoni kështu që Britania ka kërkuar partnerë.

Ndërkohë ka vende të tjera që mund t’i bashkohen. Franca, Gjermania dhe Spanja tashmë janë duke punuar së bashku për dizajnin e tyre të veçantë siç janë Shtetet e Bashkuara. Për Mbretërinë e Bashkuar, kjo marrëveshje nuk ka të bëjë vetëm me sigurinë, por edhe me ekonominë. 

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Prej 3 muajsh qëndron poshtë urës në Lezhë, ish i burgosuri politik thirri në gjithë mediat, institucionet mbeten ‘shurdhë’

Prej 3 muajsh qëndron poshtë urës në Lezhë, ish i burgosuri politik thirri në gjithë mediat, institucionet mbeten ‘shurdhë’