Britania e Madhe kthehet në vendstrehim për të arratisurit shqiptarë! 27 persona u ekstraduan për vepra të kryera në Francë, Itali dhe Gjermani

Britania e Madhe kthehet në vendstrehim për të arratisurit shqiptarë! 27 persona u ekstraduan për vepra të kryera në Francë, Itali dhe Gjermani

Denis Havalja dhe Ilirjan Zeqaj

Britania e Madhe duke se është kthyer në një vendstrehim për të gjithë të arratisurit shqiptarë që largohen nga vende të tjera.

Shqiptarët të cilët duan që ti shpëtojnë drejtësisë, fshihen në Mbretërinë e Bashkuar në të njëjtën mënyrë si mashtruesit britanikë dikur në Costa del Sol, kanë paralajmëruar ekspertët mes rasteve në rritje të ekstradimeve.

Sipas Daily Mail, një lumë vrasësish, përdhunuesish dhe trafikantësh droge të dyshuar në të gjithë Evropën janë shfaqur në gjykatën e ekstradimit të Britanisë pasi u gjetën duke jetuar në Britaninë e Madhe.

Të paktën 34 shqiptarë të kërkuar u përballën me procedurat e ekstradimit në vitin 2023, ndërsa këtë vit, të paktën 27 shtetas të dyshuar shqiptarë u paraqitën në Gjykatën e Magjistraturës së Westminsterit duke u përballur me ekstradimin për vepra të kryera në vende si Franca, Italia, Gjermania dhe Greqia.

Ekspertët thonë se të arratisurit përdorin rrugët e kontrabandës me njerëz për të kaluar Kanalin dhe më pas mbrohen nga sindikatat kriminale shqiptare.

Denis Havalja

Mes të arratisurve që u gjetën në Britani është edhe Denis Havalja për përdhunimin e një vajze 14-vjeçare në Shqipëri në vitin 2016.

37-vjeçari u dënua në Shqipëri dhe u dënua me pesë vjet e katër muaj burg, por u arratis dhe u arratis në Britani pasi kreu më pak se dy vjet. Nëse ai do të kthehet për të vuajtur pjesën tjetër të dënimit do të vendoset nga një gjykatës më 18 qershor.

Ilirjan Zeqaj

Vrasësi i dyshuar i dyfishtë, Ilirian Zeqaj, 51 vjeç, përballet me ekstradimin nga Britania për herë të dytë pasi dy herë hyri fshehurazi në Britaninë e Madhe dhe madje mori nënshtetësinë me një emër të rremë.

Zeqaj dyshohet se qëlloi dy burra në fshatin shqiptar të Cakranit në vitin 1999, por rrëshqiti në MB në pjesën e pasme të një kamioni pesë muaj më vonë dhe kërkoi azil me emrin Klemend Zeqaj pasi u kishte thënë rrejshëm zyrtarëve se ishte një refugjat kosovar.

Dhe pavarësisht se ishte një nga të arratisurit më të kërkuar në Shqipëri, atij iu dha leja e përhershme për të qëndruar në vitin 2005 dhe shtetësia britanike vitin e ardhshëm.

Ai ka tre fëmijë, duke përfshirë një vajzë që studion për inxhinieri kimike në Universitetin e Kembrixhit, por Gjykata e Lartë e Shqipërisë ka kërkuar kthimin e tij pasi gjeti se një lirim i vitit 2013 nuk ishte i sigurt.

Fati i Zeqajt, i cili jeton në Hanëell, në veriperëndim të Londrës, është në duart e Sekretarit të Brendshëm pasi një gjykatës i qarkut miratoi ekstradimin në prill. Zeqaj, i cili drejton një kompani montimi banjosh, ka në plan të apelojë vendimin në Gjykatën e Lartë.

Algert Daja

Midis të ekstraduar tashmë në një vend të BE-së është Algert Datja, 33 vjeç, i cili u kthye në Itali në prill për t'u përballur me akuzat për vrasje, lëndime të rënda trupore dhe grabitje me armë.

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Qeveri teknike? Braçe i prerë me opozitën: Koha kur pushtetet vendoseshin në tavolinë ka marrë fund! Te ‘Dezinformimi’ nuk i marr me zor

Qeveri teknike? Braçe i prerë me opozitën: Koha kur pushtetet vendoseshin në tavolinë ka marrë fund! Te ‘Dezinformimi’ nuk i marr me zor