Britania e Madhe, pesë shkolla në alarm, disa nxënës janë identifikuar të infektuar nga koronavirusi

Sipas 'Daily Mail', pesë shkolla në Brighton, në Britaninë e Madhe (Akademia e Komunitetit Portslade Aldridge, Shkolla Fillore Bevendean, Shkolla Fillore Hangleton, Shkolla Vardane dhe Shkolla Ratton në Eastbourne, janë vënë në alarm pasi disa nxënës janë identifikuar të infektuar nga koronavirusi. Shkollave iu është thënë nga autoritetet e shëndetit që të vendosen në karantinë për shkaqe sigurie. Shkolla ‘Varndean’, e cila ka rreth 1.300 nxënës, ishte një nga shkollat ​​në qytet e cila do të qëndrojë në karantinë prej 14 ditësh pas urdhërit nga ‘Public Heath England’.

Dias nxënës të shkollave ditë më parë kishin qenë me pushime në një resort skish në Veri të Francës, ku ndodhej me pushime edhe ai që njihet me epitetin ‘superpërhapësi’ i virusit, Stephen Walsh, i cili deri tani dyshohet se mund të ketë infektuar rreth 40 persona.

Stephen Walsh, 53 vjeç, theu heshtjen e tij disa ditore pasi zbuloi se ai ishte burimi i një rrjeti të jashtëzakonshëm rastesh që shtriheshin në Mbretërinë e Bashkuar dhe Europë.

Duke folur nga një dhomë izolimi ai tha se tani ishte i shëruar plotësisht dhe se po mbahej i izoluar për arsye sigurie.

Autoritetet britanike deri tani kanë vërtetuar se Walsh ka infektuar 11 persona në Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe Spanjë. Një prej të infektuarve prej Walsh është një mjek I cili përpara se analizat ta identifikonin pozitiv ndaj infeksionit, ksihte kontaktuar me shumë kolegë dhe pacientë


Lajmi kryesor:

Shkon në 1115 numri i viktimave nga koronavirusi, dy raste të reja të infektuar në gjermani OBSH: Vaksina gati për 18 muaj


  • Sondazhi i ditës:

    “Pol i tretë?!” A duhet që 20 partitë e reja të bashkohen kundër PS, PD, LSI?×

Lajmi i fundit

John

Bora gjysmë metri/ Fshati Panarit në Korçë me 40 familje i bllokuar prej 13 ditësh, banorët tentojnë të hapin vetë rrugën, por pa sukses