Bruksel, nesër takimi i radhës Kosovë-Serbi për dinarin! BE: Palët të arrijnë një kompromis

Bruksel, nesër takimi i radhës Kosovë-Serbi për dinarin! BE: Palët të arrijnë një kompromis

Dinari serb

Nesër mbahet në Bruksel takimi i radhës i delegacioneve të Kosovës e Serbisë për çështjen e dinarit, me shpresën për gjetjen e një zgjidhjeje të përkohshme.

Bashkimi Evropian pret që palët të jenë të gatshme për arritjen e një kompromisi.

“Do të vazhdojnë diskutimet për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme, për të prekurit nga vendimi i Bankës Qendrore. Presim që 2 palët të tregojnë gatishmëri për të arritur kompromis”, tha zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Stano e cilësoi problematikën e dinarit si një largim të vëmendjes nga palët drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit për normalizimin e marrëdhënieve.

Me 12 maj, ka përfunduar periudha kalimtare e Bankës Qendrore dhe nga e diela, euro është valuta e vetme për transaksione në Kosovë.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Protestuesit bllokojnë rrugët izraelite dhe kërkojnë zgjedhje të reja

Protestuesit bllokojnë rrugët izraelite dhe kërkojnë zgjedhje të reja