POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Brukseli apel opozitës: Djegia e mandateve, kundër integrimit në BE

Maja Kocijancic

Zëdhënësja e KE, Maja Kocijancic shprehet se vendimi i opozitës shqiptare për të djegur mandatet është kundër interesit dhe përpjekjeve të vendit për integrimin në BE. “E drejta e qytetarëve për t’u angazhuar në demonstrata paqësore është një element thelbësor dhe një vlerë thelbësore e çdo demokracie të pjekur dhe duhet të garantohet.

Sidoqoftë, përdorimi i veprimeve të dhunshme dhe dëmtimi i pronës publike siç u pa të shtunën e kaluar në qendër të Tiranës, nuk janë të pranueshme. Parlamenti është baza e çdo demokracie europiane – është një vend ku debatet për reformat dhe zhvillimet përkatëse duhet të diskutohen dhe të merren përpara, e jo të bojkotohen.

Thirrjet e disa anëtarëve të partive opozitare për të bojkotuar parlamentin dhe për deputetët që të heqin dorë nga mandati i tyre aktual janë kundërproduktive dhe shkojnë kundër përpjekjeve të vendit për zbatimin e reformave të kërkuara nga BE. Presim që qeveria dhe opozita të angazhohen në diskutime konstruktive me qëllim tejkalimin e situatës aktuale politike”, theksoi Kocijancic për ATSH-në.

d.ba.
Komento

Komente

  • Konjak: 18/02/2019 21:08

    Kemi 20 vjet,qe na servirni vetem premtime .S'behen punet me urata e me premtime,ato behen me vullnet e me sinqeritet .Me z Nano e percollet se s'pas-kish permush ca kushte;Me z Besisha se s'permbushi 3 kushtet qe kishit vendosur . I premtuat z Rama se shqiperia do futej ne europe brenda mandateve te tij ,edhe ne kete rast na dolet fiasko .Te jeni te sigurt se ne nuk ju besojme me ,brrockullave qe na servirni .

    Përgjigju