Brukseli sërish thirrje Kosovës: Të paktën, pezullojeni taksën për Serbinë

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka kërkuar sërish nga Kosova që të paktën të pezullojë taksën për mallrat serbe dhe të rifillojë procesin e dialogut me Beogradin. Deklaratën Hahn e bëri pas takimit me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Takim i mirë me Presidentin Hashim Thaçi.  Është e rëndësishme që dialogu mes Serbisë e Kosovës të rinisë me shpejtësi, gjithashtu në interes të stabilitetit dhe progresit më të gjerë rajonal.

Unë përsërita pozicionin e Bashkimit Evropian se tarifat ndaj produkteve serbe nga Kosova, duhet të paktën të pezullohen” tha ai.

Por pavarësisht dekalratave të Brukselit dhe ndërkombëtarëve, kryeministri Haradinaj është shprehur i vendosur që taksa do të hiqet vetëm kur Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit