Budina: Ramës do ia sjellim njerëzit para Kryeministrisë dhe pastaj do vendosim vetë (VIDEO)

Regjisori Robert Budina pasi kthimit nga Durrësi u shpreh para protestuesve që ishin mbledhur te pedonalja se nuk do të lejojnë që të rrethohet trualli ku ishte më parë godina e Teatrit Kombëtar. Budina pasi e quajti rrugaç, kishte edhe disa paralajmërime për kryeministrin Edi Rama.

"Do t'i sjellim njerëzit përpara Kryeministrisë dhe pastaj të gjithë bashkë do të vendosim fatin tonë dhe ju nuk keni asnjë mundësi t'i bëni fshehurazi paktet. Ju duhet të bëni cdo pakt në dritën e kamerave për të kuptuar se cfarë ndodh me ju dhe ty zoti rrugaç.

Do ta shohim ku e ke forcën tënde, ju e kryet krimin. Mos e transformoni këtë lëvizje në teatër politike. Dhe mos bëni kalkulime politike se nuk do të bëjmë pasi ditën që do të bëjmë do të jemi si gjithë të tjerët, do të mbyllemi studiove dhe do të cojmë votat në drejtim të paditur. Protesta është institucion. Përplasjani turinjve atyre, nuk është vetëm grushti dhe armët, ka shumë forca.

Nuk ke shanse të bësh lojë me tempullin e kulturës. Nesër do të jemi në Shkodër. Këta nuk do të kenë asnjë shans të fillojë punimet pasi duhet të marrin përsipër kostot, populli do të jetë aty. Mos guxoni të rrethoni sheshin e demokracisë, nuk keni asnjë shans ose dorëzoni kapelet" mbylli fjalën ai.


Lajmi kryesor:

Aktivistët e Teatrit firma në Durrës, protestë në Tiranë! Budina-Ramës: Rrugaç do t'i sjellim njerëzit te zyra, Meta shpërndan parlamentin po u ngritëm


d.ba./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?×

Lajmi i fundit

John

Xhixho: Gratë më të prekurat nga kriza ekonomike e keqqeverisja