'Gruri në arat e fshatit Daullas', reportazhi në emisionin ‘Veri-Jug’ në Report Tv

Në kulmin e punëve të stinës së pranverës, Veri Jug ka udhëtuar drejt Libofshës, me destinacion fshatin Daullas.

Në gjurmë të punës së agronomit të vjetër Sotir Çuni dhe fermerit Xhoxhi Nako. Arat e mbjella me grurë, plehrimi brenda muajit prill dhe rendimenti deri në 60 kuintal për hektar, më I mirë se në kohët e kaluara.

Në syrin e kameras edhe Florika Nako, e zonja e shtëpisë ose truri I familjes që mban të gjitha llogaritë e shpenzimeve dhe investimeve në arat e familjes. Ndiqni reportazhin “Gruri në arat e fshatit Daullas”, realizuar nga moderatori I emisioneve Veri Jug, gazetari Agim Pipa.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:19
Veri Jug - Kooperativat private si alternativë (VIDEO)             

 

Xhoxh Nako, fermer në fshatin Daullas, flet për mbështetjen nga Ministria e Bujqësisë për fermerët që mbjellin grurë dhe misër dhe mundësinë e ngritjes së kooperativave dhe fermave private, si një alternativë për zhvillimin e bujqësisë.

Ora 14:08
Toka dhe bimët, historia e një agronomi (VIDEO)

 

Sotir Çuni, agronom në zonën e Libofshës, qarku Fier, rrëfen historinë e jetës së tij pranë tokës, pranë bimëve të arave, nga koha e diplomimit si agronom, deri në ditët e sotme.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Manchester City pësoi katër gola nga Celtic, skuadrës së Guardiolës nuk i ndodhte prej katër vitesh

VIDEO/ Manchester City pësoi katër gola nga Celtic, skuadrës së Guardiolës nuk i ndodhte prej katër vitesh