Bukë misri me presh, gatuar nga znj.Mimoza

BUKË MISRI ME ULLINJ

Përbërësit:

 • 3 gota miell misri
 • 1 gotë miell gruri
 • 2 gota kos
 • ½ gotë vaj ulliri
 • 100 gr djathë të bardhë
 • 100 gr ullinj
 • 1 pako fryrës
 • Kripë
 • Vaj ulliri për spërkatje

Përgatitja:

Bashkojmë dy llojet e miellit, shtojmë kripën dhe fryrësin dhe i përziejmë mirë. Krijojmë një hapësirë në qendër ku hedhim vajin e ullirit dhe kosin. E trazojmë mirë duke e punuar brumin. E lemë të pushojë dhe më pas shtojmë djathin e bardhë të thërrmuar dhe ullinjtë të prerë në fetëza. Lyejme tavën me pak vaj, e spërkasim me miell dhe shtrojmë brumin e bukës. I japim formë sipas dëshirës, bëjmë një spërkatje të lehtë me vaj ulliri dhe e vendosim të piqet në furrë të nxehtë.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Kodi anti-amerikan i Albinit për Berishën

Ylli Pata: Kodi anti-amerikan i Albinit për Berishën