Bukëvale me sheqer nga zonja Albana

Bukëvale me sheqer nga zonja Albana

Përbërësit:

  • 500 gr miell gruri
  • 500 gr sheqer
  • 130 gr gjalpë
  • 1 e ½ litër ujë
  • Vanilje

Përgatitja

Sitim miellin, shtojmë ujë derisa të krijohet një masë e butë dhe gjalpë në kubikë. Në një tepsi të lyer me gjalpë shtojmë brumin. Kulaçin e pjekim në 180 gradë për 30 minuta. Pasi të piqet e lemë të ftohet dhe e ndajmë në copëza të vogla.

Në një tenxhere vlojmë siç veprojmë me shërbetin ujë me sheqer dhe vanilje. E shtojmë sherbetin tek kulaçi i thërrmuar dhe e lemë të ftohet. Sipas dëshirës mund t’a servirim spërkatur me pak kanellë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Dëshmitarët që takuan bosin e mafies siciliane: Nuk e dinim që ishte ai! Rrëfimi i një gruaje: Ishim në lidhje për disa muaj

Dëshmitarët që takuan bosin e mafies siciliane: Nuk e dinim që ishte ai! Rrëfimi i një gruaje: Ishim në lidhje për disa muaj