Bullgaria në vend numëro nga zgjedhjet, rikthehet Bojko Borisov

Bullgaria në vend numëro nga zgjedhjet, rikthehet Bojko Borisov

1680469045_6400borisov.jpg

Bullgaria nuk arrin të prodhojë sërish një mazhorancë qeverisëse të qartë pas 5 zgjedhjeve brenda 2 viteve. Në zgjedhjet e sotme parlamentare, gjithsesi duket se në krye është GERB-i i qendrës së djathtë të ish-kryeministrit Bojko Borisov. Megjithatë fakt është se dy forcat me më shumë mandate, GERB dhe grupimi i "djemve të Havardit" janë qartësisht pro Perëndimit dhe kundër Putinit. Partia Socialiste Bullgare, si e lëkundur në qëndrimin prorus, sidomos nga Presidenti i vendit Rudev, është goditur më shumë.

Rezultatet e numërimit paralel të Alpha Research/BNT në 50% të mostrës së përpunuar:

 • GERB-SDS – 25,9%
 • PP-DB – 24,8%
 • DPS – 14.1%
 • "Rilindje" - 14%
 • BSP - 9%

“Ka një popull të tillë” me 3.8%, “Ngritja bullgare” me 3,1% dhe “E majta” me 2,3% mbeten nën minimumin 4% për të hyrë në parlament.

Rezultatet e numërimit paralel të Lidhjeve të Tregut/bTV në 80% të mostrës së përpunuar:

 • GERB-SDS – 25%
 • PP-DB – 23,5%
 • DPS – 14,5%
 • "Rilindje" - 13.4%
 • BSP – 8.4%


Lajmi kryesor:

5 herë zgjedhje ‘shterpë’, Bullgaria mbetet në ‘vend numëro’, rizgjidhet Bojko Borisov! Pjesëmarrje e ulët në votime


G.MO/Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

‘O babi i Zenit, je përgjegjës për 26 të vrarë në Gërdec’, akuzat e Bardhit për Berishën para ‘pajtimit’! Haklaj: Kishte informacione! Çaça dhe Karaj: Luftë politike

‘O babi i Zenit, je përgjegjës për 26 të vrarë në Gërdec’, akuzat e Bardhit për Berishën para ‘pajtimit’! Haklaj: Kishte informacione! Çaça dhe Karaj: Luftë politike