Bulqizë, nxënësit e shkollës në Godvi mësim në temperatura minus 5 gradë! Mësuesja: Fëmijët i kanë duart akull! Prindërit: Të vendosen sobat me dru

Në këto ditë të ftohta janari, ku temperaturat zbresin në -5 gradë celsius,  72 nxënës të shkollës 9 vjeçare “Ismail Jangulli” në Godvi të Bulqizës po e zhvillojnë mësimin në të ftohtë.

Kaldaja me pelet nuk punon, edhe pse shkolla është rikonstruktuar në vitin 2018-të.

Për shkak të të ftohtit, nxënësit thanë për mikrofonin e Report TV se nuk mund të përqendrohen në mësim.

“Kemi shumë ftohtë në orë të mësimit. Kaldajat nuk funksionojnë, nuk përqendrohemi në orë të mësimit. Orët e mësimit kur nuk ka drita bëhen me shkurtim”, tha një nxënëse.

“Edhe kur ndizen kaldajat nuk ngrohin fare”, tregoi një tjetër.

“Kemi shumë ftohtë. Dhe duart me zor i ngrohim”

 

Prindërit ankohen se fëmijët janë mjekime për ftohje për shkak së shkollë nuk sigurohet ngrohja.

“E shikove dhe vetë. Kalamajtë mërdhinin. Plasën duke ble ilaçe. Jemi ngrit vje, e jemi ngrit sivjet. Kalamajt duke u dridh. Ne kemi kërku, nuk na është përgjigj njeri. Edhe në bashki kemi qenë. Do e ndaloj fëmijën. Nuk kemi terezi me ble ilaçe. Ndize sobën, dru ka plot. Të ketë pastruse për kalamajt”, tha një prind.

“Kam djalin në klasën në dytë. Problemi më i madh është i ngrohjes. Kaldajat nuk funksionojnë. po qe puan kështu më mirë i ndalim fëmijët nga shkolla. Fëmijët vijnë copë-copë. Kaldaja thotë nuk ka kapacitetin e duhur. Ne jemi duke i marrë ilaçe. Dje erdhi djali akull”, tregoi një tjetër.

“I bëjmë thirrje kryetares që të veje dorë në këtë shkollë. Të vendosin soba. Kaldaja ëshët shumë e vogël. Më mirë me drru zjarri”, tregoi një tjetër. Kemi një orë tek porta. Është -4. Drejtori është me fornellë për vete. Edhe portën nuk e hap drejtori. Do shkojmë dhe tek bashkia”.

“Jemi të pa kënaqur. Ka paguar 100 mijë lekë ilaçe.

Prindër e gjyshër thanë se në rast se nuk merren masa nuk do i dërgojnë fëmijët në mësim. Në një moment mes drejtorit të shkollës dhe prindërve pati debat.

Por mungesa e ngrohjes u pranua nga mësuesja e kësaj shkolle, Merita Demiri.

“Unë jam mësuese e kësaj shkolle prej një viti dhe ngrohje nuk ka pasur. Fëmijët i kanë duart akull. Është e pa mundur”, tregoi mësuesja, Merita Demiri.

Përgjegjëse për mungesën e ngrohjes në shkollën 9-vjecare “Ismail Jangulli” është Bashkia e Bulqizës e cila deri në publikimin e kësaj kronike nuk u prononcua për situatën e vështirë që po kalojnë nxënësit e mësuesit.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin