Bundestagu tha 'PO' për negociatat/ Deputetja gjermane: Sinjal i rëndësishëm, vijoni reformat

Bundestagu tha 'PO' për negociatat/ Deputetja gjermane: Sinjal i rëndësishëm, vijoni reformat

Nezahat Baradari

"Është një sinjal i rëndësishëm për integrimin europian të të gjithë rajonit, që grupet parlamentare të koalicionit e hapën rrugën për fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut", shprehet deputetja socialdemokrate, Nezahat Baradari në një deklaratë për Deutsche Wellen, pasi Bundestagu dha dritën e gjelbër për negociatat.

Por deputetja gjermane e vë theksin tek vazhdimi i reformave. "Të dyja vendet duhet tani të vazhdojnë pa ndryshuar përpjekjet për reforma. Së bashku me partnerët tanë europianë ne do ta ndjekim këtë proces në mënyrë intensive dhe në rast nevoje do të kërkojmë përpjekje të tjera".

Grupimi më i madh politik gjerman, CDU- SCU dhe SPD votoi 'PRO' hapjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Por, qëndrimi i tyre ka një seri konstatimesh dhe kushtesh, që Shqipëria duhet të plotësojë më pas.

Në fazën e parë është vënia në punë e Gjykatës Kushtetuesë dhe Gjykatës së lartë dhe Reforma Zgjedhore, në përputhje të plotë me rekomandimet e OSBE/ODIHR. Për të vijuar me 7 kushte të tjera në fazën e dytë. Theksi vihet tek ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit, marrja një vendimi nga Gjykata Kushtetuese dhe tek procedimi penal për gjyqtarët dhe prokurorët që nuk kaluan procesin e Vettingut.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Arkeologët rikthehen në vendbanimin 8 mijë vjeçar të Linit, Anastasi: Palafiti i periudhës së Neolitit të Mesëm

Arkeologët rikthehen në vendbanimin 8 mijë vjeçar të Linit, Anastasi: Palafiti i periudhës së Neolitit të Mesëm