Buxheti 2023/ Ahmetaj-opozitës: Në 2013-tën u bë ndarja mes dy botëve, aktualisht 60 mijë të punësuar që paguajnë zero taksa

 

Në përgjigjie të akuzave të opozitës në kuvend sa i takon buxhetit të vitit 2023, deputeti socialist, Arben Ahmetaj tha se krahasuar me qeverinë e PD-së, aktualisht 60 mijë të punësuar nuk paguanin taksa ndërkohë që në 2013 taksimi ishte në masën 10%.

“Për hir të së vërtetës krahasimet bëhen me bazë historike dhe pastaj statistikore. 2013 ndarja mes dy botëve. Çfarë janë buxhetet? Të gjithë buxhetet që nga 2013 janë karta sociale me qytetarët shqiptarë, por edhe me sipërmarrjet. Flamuri i cili nuk është ulur kurrë dhe është flamuri social i kësaj maxhorance ka të bëjë me taksën progresive. Hajde t’i krahasojmë të dy qeveritë. 10% taksë mbi qytetarin e zakonshëm. Nuk harrohen. Çdo vit për shkak të një ndryshimi fiskal, ndryshim politik se si një qeveri trajton qytetarin e vet. Ia heq nga kurrizi dhe ia bën zero. Janë gati 60 mijë të punësuar që paguajnë zero taksa”- u shpreh Ahmetaj.


Lajmi kryesor:

Kuvendi seancë maratonë për projektbuxhetin 2023! Rama: Ulim borxhin, rrisim ekonominë dhe mbrojmë familjet! PD: Buxheti i varfërisë dhe krizës


B.V/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Elsi Hysaj luan 70 minuta, Lazio dhe Fiorentina paqe mes dy golave

VIDEO/ Elsi Hysaj luan 70 minuta, Lazio dhe Fiorentina paqe mes dy golave