Buxheti për arsimin, ministrja: Rrisim me 50 % buxhetin për transportin e nxënësve! Rishikojmë tekstet shkollore për pasqyrim jo të përshtatshëm të realitetit

Buxheti për arsimin, ministrja: Rrisim me 50 % buxhetin për transportin e nxënësve! Rishikojmë tekstet shkollore për pasqyrim jo të përshtatshëm të realitetit

Ministrja e Arsimit Evis Kushi tha se në buxhetin 2022 përveç përmirësimit të infrastrukturës së shkollave dhe ndërtimit të laboratorëve, është rritur me 50 % buxheti për transportin e nxënësve që e kanë shkollën larg banesave. Gjithashtu ajo tha se do të ketë rishikime të teksteve shkollore për pastrimin nga pasqyrimi jo i drejtë i realitetit. Një rast i tillë u denoncua nga Report Tv  ku në rrjetet sociale qarkulloi një foto, ku shihet se në librin e historisë së klasës së katërt, një prej lagjeve rezidenciale elitare rreth Tiranës është sjellë si ilustrim i fshatit shqiptar. Ky fakt ka shkaktuar zemërim të qytetarëve, pasi një gjë e tillë nuk paraqet një realitet.

"Investime për infrastrukturën shkollore, ndërtesat, laboratorët, që të garantojmë cilësi në mësimdhënie. Gjatë 8 viteve të kaluara kemi ndërtuar dhe rikostrukuar mbi 300 shkolla. Për t'ju përgjigjur nevojës për laboratorë më moderne buxheti parashikon 400 mln leke për 100 shkolla për laboratorët. Rrisim 50 % buxhetin e transportit të nxënësve për 3500 mijë nxënës që kanë vendbanimin 20 km nga shkolla dhe 12 mijë mësues. N këtë rast do na duhet një mbështetje me pushtetin lokal dhe bashkëpunim dhe do të kemi rezultate pozitive. Tekstet shkollore, 1.1 mln lekë janë flas për 280 mijë nxënës në të gjithë Shqipërinë nga klasa 1-9. Nga 1-3 do të jenë falas me një përdorim, për specifikat që kanë këto tekste. do të rishikojmë të gjitha tekstet për pasqyrim jo të përshtatshme me realitetin", tha Kushi.


Lajmi kryesor:

Seancë me tensione në Kuvend, përplasja për buxhetin! Rama-Bashës: Asnjë sektor i lënë pas dore o pllakë gramafoni! Kreu i PD: PPP 113 mln €, mos u fshih te dhoma e miellit


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Elbasan/ Përplasen dy automjete, plagosen 6 persona

Elbasan/ Përplasen dy automjete, plagosen 6 persona