Byreçka në vaj pa okllai me gjizë nga zonja Albana

Byreçka në vaj pa okllai me gjizë, receta më praktike e byrekut nga zonja Albana

Përbërësit:

  • 300 gr miell
  • 1 lç kripë
  • 1 lgj vaj ulliri
  • 150 ml ujë të vakët
  • Gjalpë / vaj për qëndrimin e brumit
  • Gjizë për mbushje

Përgatitja:

Fillimisht zemë brumin me miell, pak vaj ulliri, kripë dhe ujë të vakët. E punojmë mirë brumin dhe e lemë të pushojë për rreth 15 minuta. E ndajmë brumin në toptha të vegjël, i lemë 10 minuta në qetësi dhe më pas topthat i vendosim në yndyrë (në gjalpë të tretur ose vaj) për 30 minuta. Topthat e brumit i hapim me duar pa okllai, i mbushim me gjizë dhe i japim formë cilindrike. I vendosim byreçkat të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 220 gradë Celsius.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’