Byrek pule me paçe nga zonja Albana

BYREK PULE ME PAÇE

Përbërësit:

1 pako peta

1 kg mish pule

300 gr kos

100 gr gjalpë

2 lgj miell

2 vezë

1 thelpi hudhër

Spec i kuq pluhur

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Marrim petat dhe i presim në diagonalisht në katër pjesë. Në një tepsi vendosim pjesët e petëve duke i spërkatur me gjalp, kur shohim që po mbaron pako e petes, dy petë i lëmë që t’i shtrojmë të plota. Bëjmë prerje si në formën e picës dhe e fusim në furrë në 180 gradë Celsius për 25 minuta ( në varësi të furrës). mishin e zierë e bëjmë copëza të vogla e spërkasim me erza , në një tas vendosim kosin, vezët, dhe i rrahim me një tel kuzhine, shtojmë miellin gradualisht derisa të përfitojmë masën e trashë të qullit. Këtë masë e zhvendosim në një tenxhere ku të marri pak valë. Mbas pjekjes së byrekut copëzat e pulës i vendosim në mes dhe paçen e vendosim mbi sipërfaqen e byrekut.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Konsumoni boronica, ja sëmundjet që parandalojnë

Konsumoni boronica, ja sëmundjet që parandalojnë