Cakaj u delegua ministër i Jashtëm, Sokol Dedja emërohet në postin e zëvëndësit

Cakaj u delegua ministër i Jashtëm, Sokol Dedja emërohet në postin e zëvëndësit

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme

Pasi kryeministri Edi Rama i delegoi kompetencat e tij të ministri të Jashtëm, Gent Cakajt, vendi i tij si zv.ministër mbeti vakant. (SHIKO KËTU)

Por në mbledhjem e sotme të qeverisë u vendos që vendin e Cakajt do ta zërë Sokol Dedja.

Dedja ka mbajtur postin e drejtorit për BE-në në Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme.

Presidenti Ilir Meta ktheu dekretin për Gent Cakajn duke e konsideruar atë të papërshtatshëm për shkak të qëndrimeve të tij lidhur me çështjen e kufijve të Kosovës, mungesën e përvojës si dhe shkeljen që ka konsumuar pasi prej 7 muajsh ka mbajtur detyrën e zv/ministrit pa qenë i pajisur më parë me certifikatë sigurie.

Pas mosdekretimit të Cakajt, kryeministri Edi Rama mori postin e Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, duke ia deleguar më pas postin zv.ministrit Gent Cakaj. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Ndeshja historike mes Shqipërisë dhe Kroacisë, të dyja kombëtaret e kanë si finale! Gjykon një francez, Sylvinho në hall për Asanin

Euro 2024/ Ndeshja historike mes Shqipërisë dhe Kroacisë, të dyja kombëtaret e kanë si finale! Gjykon një francez, Sylvinho në hall për Asanin