Cakaj u delegua ministër i Jashtëm, Sokol Dedja emërohet në postin e zëvëndësit

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme

Pasi kryeministri Edi Rama i delegoi kompetencat e tij të ministri të Jashtëm, Gent Cakajt, vendi i tij si zv.ministër mbeti vakant. (SHIKO KËTU)

Por në mbledhjem e sotme të qeverisë u vendos që vendin e Cakajt do ta zërë Sokol Dedja.

Dedja ka mbajtur postin e drejtorit për BE-në në Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme.

Presidenti Ilir Meta ktheu dekretin për Gent Cakajn duke e konsideruar atë të papërshtatshëm për shkak të qëndrimeve të tij lidhur me çështjen e kufijve të Kosovës, mungesën e përvojës si dhe shkeljen që ka konsumuar pasi prej 7 muajsh ka mbajtur detyrën e zv/ministrit pa qenë i pajisur më parë me certifikatë sigurie.

Pas mosdekretimit të Cakajt, kryeministri Edi Rama mori postin e Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, duke ia deleguar më pas postin zv.ministrit Gent Cakaj. 

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarret në Vlorë/ Largohet rreziku nga banesat në Gjormë dhe Gumenicë! Nis ndërhyrja me helikopter nga ajri në Karaburun