Çelet edicioni i 18-të i Festivalit të Monodramës me shfaqjen 'Zërat e Anës'! Gazetares ruse që u vra nga regjimi i Putinit

Edicioni i 18 të i Festivalit Ndërkombëtar të Monodrames "Albamono 2022" u çel në qytetin e Pogradecit me shfaqjen "Zerat e Anës". Nën interpretimin e aktores ukrainase Maryna Ivashchenko, shfaqja është një homazh per gazetaren ruse Ana Politovskaya, vrarë nga regjimi i Putinit.

Historia e Ana Politovskaya, gazetares ruse të vrarë nga regjimi i Putinit gjatë luftës së Çeçenisë është vënë në skenë nga regjisorja Valbona Xibri, me interpretimin e aktores ukrainase Maryna Ivashchenko.

Kjo temë e cila është aktuale në ditët e sotme është sjellë në festivalin ndërkombëtar të monodramës "Albamono" për të përcjellë një mesazh të fortë kundër luftës në Ukrainë.

"Ana ishte gjysme ruse e gjysmë ukrainase po të ishte gjalle do të raportonte për luften dhe jam e sigurt se do bente te pamundurën qe lufta te merrte fund".

Ndaj arti duhet të flase duke prekur pikat e forta të aktualitetit, kjo shfaqja ben pikerisht kete gje jep mesazhin e paqes".

Aktorja ukrainase e cila jeton dhe punon në Breshia të Italisë tregon se familjarët e saj jetojnë ende në Ukrainë.

Prinderit e mi jane në Ukrainë përpiqem ti ndihmoj me para, por ndihma ime me e madhe është si artiste, në këtë rast  lëviz nëpër vende të ndryshme, jap shfaqje me mesazh kundër luftës.

Festivali ndërkombëtar i monodramës "Albamono 2022" me pjesëmarrjen e trupave teatrore nga, Ukraina, Italia, Polonia, Rumania, Moldavia dhe Shqipëria do të jetë në Korçë e Pogradec deri më 23 Qershor.

1655752514_AnaPolitovskaya.jpg

 

Gazetaraj e vrare ruse Ana Politovskaya

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • WTF: 20/06/2022 21:02

    Hapet o katunar, jo celet!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot