Çështja Juventus, kërcënime dhe ofendime për avokatin dhe presidentin e Federatës Italiane të Futbollit

Çështja Juventus, kërcënime dhe ofendime për avokatin dhe presidentin e Federatës Italiane të Futbollit

Gabriele Gravina, kreu i Federatës Italiane të Futbollit

Juventus u dënua me heqjen e 15 pikëve për këtë sezon në Serie A, për shkak të bilanceve të dyshimta me "plusvalencat". Federata Italiane e Futbollit, në bazë të kërkesës së Prokurorisë së Torinos ka dënuar "Zonjën e Vjetër". Të shumta kanë qenë reagimet në lidhje me këtë vendim, teksa tifozët bardhezi kanë ofenduar dhe kërcënuar kreun e Federatës dhe avokatin e saj.

"Një padrejtësi". Kështu e quajti dje presidenti i ri i Juventus, Ferrero, duke folur me skuadrën pas dënimit të drejtësisë sportive. Një vendim i kontestuar edhe nga tifozët, të cilët protestuan në rrjetet sociale kundër vendimit për të ndëshkuar vetëm klubin e Juventusit.

Kërcënime dhe ofendime janë bërë edhe në platformat online ndaj avokatit të Federatës së Futbollit, Giuseppe Chinè, presidentit Gabriele Gravina dhe partneres së tij, Francisca Ibarra.

Të gjitha këto raste, siç raporton Ansa, janë referuar në organet kompetente. Sipas agjencisë së shtypit, burimet e FIGC kanë shprehur “zemërim për fyerjet dhe kërcënimet”, si dhe “solidaritet me marrësit e këtyre sulmeve sociale”.

Veç saj, në kanalet e komunikimit tifozët e Juventus kanë nisur edhe një fushatë për të tërhequr abonimet nga SKY dhe DAZN, me humbjet e dy kompanive që thuhet se shkojnë mbi 150 milionë euro për momentin.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët