Çfarë do të thotë një senat i drejtuar nga Demokratët?

Me të gjithë sytë nga dhuna në Uashington DC të Mërkurën, në fakt ishte e lehtë të kalojë pa shumë vëmendje një moment tjetër kyç në politikën e SHBA. Zëvendësuesi i Donald Trump, Joe Biden, dhe Partia Demokratike e tij, tani kanë kontrollin e të dy dhomave të Kongresit Amerikan.

Pasi fitoi shumicën në  Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e Nëntorit, të Mërkurën partia fitoi shumicën edhe në Senati.

Kjo erdhi pas dy votimeve të balotazhit në Xhorxha, të cilat panë të dy kandidatët demokratë, Jon Ossoff dhe Raphael Warnock, si fitues.

Pse fitorja nuk u jep demokratëve një dorë të lirë në Senat?

Edhe me demokratët që fitojnë të dy vendet në Xhorxha,  fuqia e tyre në procesin legjislativ do të mbetet e kufizuar, thonë ekspertët.  Do të jetë një "shumicë e ngushtë", tha Jessica Taylor, Redaktore e Senatit dhe Guvernatorëve në Raportin Politik të Cook. Për të avancuar axhendën e tyre të politikave, demokratët do të duhet të punojnë ngushtë me republikanët e moderuar siç janë senatorët Susan Collins nga Maine ose Lisa Murkowski.

Ndërsa fitorja në Xhorxha nuk do të thotë kontroll i pakufizuar për demokratët, ajo përsëri do të ishte domethënëse në shumë mënyra.

Këtu janë pesë gjërat që Demokratët mund të bëjnë:

1. Kalimi i paketave stimuluese COVID-19

Kalimi i paketave stimulues të koronavirusit të premtuar nga ekipi i Biden do të jetë "gjëja e parë që ndodh".  Kongresi do të duhet të punojë për mbështetjen për planin e COVID-19, për mbështetjen e familjeve që luftojnë, dhe investimet në punë dhe rimëkëmbjen ekonomike. Nuk do të ketë kohë për të humbur, kishte deklaruar më parë Biden.

2. Konfirmimi i emërimeve

"Një implikim i demokratëve që marrin kontrollin e Senatit është se ai do të lejojë Presidentin e zgjedhur Biden një rrugë të qartë për të konfirmuar emërimet e tij në kabinet dhe më e rëndësishmja, emërimet e tij gjyqësore. Shumica e të nominuarve të kabinetit të Biden ishin centristë, të cilët duhet të lehtësojnë procesin e konfirmimit në një Senat të ndarë.

3. Shtytja e politikave të ndryshimit të klimës

"Na duhet një veprim i guximshëm i klimës tani. Unë do të luftoj krah për krah me ekipin e klimës Biden-Harris për të kaluar në një axhendë me energji të pastër", tha udhëheqësi demokrat i Senatit Chuck Schumer.

Demokratët gjithashtu mund të dëshirojnë të shfuqizojnë disa nga rregulloret e vendosura nga administrata Trump në Agjencinë e Mbrojtjes së Mjedisit.

4. Seanca dëgjimore dhe hetimet 

Mund të bëhemi dëshmitarë shumë shpejt të një hetimi kundër hakerimit. Agjencitë më të larta të sigurisë kombëtare konfirmuan të martën se Rusia ishte me gjasë përgjegjëse për një sulm masiv të departamenteve dhe korporatave të qeverisë amerikane, duke hedhur poshtë pretendimin e Presidentit Donald Trump se Kina mund të jetë fajtore.

5. Ëndërrimtarët

Gjatë presidencës së Biden, një shans i ri për ëndërrimtarët. Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesat e Trump për anulimin e DACA.

 

1610026670_773x435cmsv291dace64caa35254a94fb5ce47e6a85a5261700.jpg

 


Lajmi kryesor:

Kongresi certifikon Joe Biden, Trump rrezikon shkarkimin! Ç'ndodhi dje në Uashington, pamjet që shokuan botën


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?×

Lajmi i fundit

John

Kosovë, rreth 35 përqind e popullatës së rritur janë vaksinuar me dy doza