Çfarë i ndodh fytyrës suaj nëse flini me grim çdo natë

Çfarë i ndodh fytyrës suaj nëse flini me grim çdo natë

Foto ilustruese

Ashtu si të gjitha zakonet e tjera higjienike, është e rëndësishme të vendosni një rutinë për pastrimin e fytyrës para se të shkoni në shtrat. Mbetjet e make-up-it bllokojnë poret dhe mund të shkaktojnë probleme serioze të lëkurës që është e vështirë të eliminohen më vonë. Përveç kësaj, mos heqja e grimit para gjumit ndikon në plakjen e parakohshme.

Puçrrat
Aknet dhe puçrrat në fytyrë janë një makth i vërtetë, ato janë të vështira për t’u hequr dhe nëse nuk trajtohen, gjendja vetëm sa përkeqësohet. Të shkosh në shtrat me grim është shkaktari kryesor i bllokimit të poreve dhe formimit të puçrrave.

Lëkurë e pajetë
Për të pasur një fytyrë të shëndetshme dhe plot shkëlqim këshillohet që ta lani atë duke
përdorur një eksfoliues për të hequr papastërtitë nga poret tuaja. Grimi shpesh ka përbërës të dëmshëm për lëkurën tuaj, ndaj edhe mund të ketë një ndikim negativ kur mbahet me orë të tejzgjaturatua duke shkaktuar skuqje, njolla dhe inflamacion.

Plakja e parakohshme
Dëshironi të dukeni më të vjetër? Kjo është përgjigja që të gjithë do të përgjigjen me “jo”. Nëse dëshironi të shmangni plakjen e parakohshme, thjesht hiqni grimin çdo natë, pavarësisht se sa të lodhur jeni. Gjumi me grim shkakton zhvillim të parakohshëm të rrudhave, dhe gjithashtu shkakton dëmtim të shtresës së korneumit, barrierës më të jashtme mbrojtëse të lëkurës.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Qëndrestari i protestave së Rithemelimit para bashkisë Tiranë me arsenal frutash e vezësh

FOTOLAJM/ Qëndrestari i protestave së Rithemelimit para bashkisë Tiranë me arsenal frutash e vezësh