'Çfarë ndodhi në Gërdec sipas jush?' Mediu: Do bëj publike një video! Nuk ka patur saldim të karrocës për të shkaktuar shpërthimin

Fatmir Mediu në prononcimin për mediat pas seancës në gjyq për çështjen e Gërdecit, u shpreh se procesi është ndërtuar mbi një provë të falsifikuar. Nga ana tjetër sipas tij, nxehtësia për të djegur barutin mban deri në 2 minuta, ndërkohë që sipas dëshmisë së rojes karroca e fundit në vendin e demontimit, ka hyrë 30 minuta para shpërthimit të madh. Dhe nuk mundet thotë ai që saldimi i karrocës të ketë shkaktuar zjarrin, pasi nuk ka patur saldim. 

Pyetje: Çfarë ndodhi në Gërdec sipas jush?

Mediu: Po ju them, se do ju bëj me dije një video ku duket qartë ku nuk mundet pas saldimit baruti të marri për shkak të nxehtësisë së saldimit. Për më tepër kjo është provuar nga djali i viktimës në këtë proces gjyqësor që ka thënë se babai ka qenë aty dhe ky vetë ka qenë shtëpi nga ora 10 deri në orën 12.  

Pyetje: Nuk është salduar?

Mediu: Nuk është salduar. Edhe sikur të jetë salduar roja objektit ka thënë se karroca e fundit ka hyrë 30 minuta përpara. Në një kohë që ekspertët amerikanë thonë se deri në 2 minuta mban nxehtësia për të djegur barutin. Pyetja është e thjeshtë: Pse nuk pranojnë të bëjnë këta të bëjnë një akt ekspertimi? Është një proces i ndërtuar mbi një provë të falsifikuar.


Lajmi kryesor:

'Gërdeci', tensione në sallën e gjyqit/ Familjarët e viktimave përplasen me Mediun: Kriminel, prokuroria faj që s'ngre akuzën e vrasjes! Ish ministri: Duan të më bëjnë kokë turku!


G.K/S.Ç/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Në grup me Shqipërinë, Spalletti befason me listën e Italisë! ‘Big’ të lënë jashtë dhe emra të rinj në kombëtare

Në grup me Shqipërinë, Spalletti befason me listën e Italisë! ‘Big’ të lënë jashtë dhe emra të rinj në kombëtare