Çfarë përfiton Shqipëria tani që u hapën negociatat? E sqaron ambasadori BE-së

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ka sqaruar konkretisht se cfarë përfiton Shqipëria tani që u mor vendimi për hapjen e negociatave. "Shqipëria do të ketë mundësi të bëhet pjesë e tregut të BE-së para se të bëhet anëtare. Shqipëria do të kenë mundësi që të bëhen pjesë e programeve të rëndësishme për arsimin, transportin, bujqësinë apo fatkeqësive natyrore, vendet negociuese do të kenë mundësi për qasjen në fondin e solidaritetit. Shqipëria e nisi rrugëtimin në 2014, tani iu statusi i nivelit të dytë të udhëtarit dhe tani sa më shpejt të ecin reformat, aq më shpejt do të arrijë në nivelin më të lartë" tha ai.


Lajmi kryesor:

Negociatat u hapën, Soreca: 4 kushtet për t'u ulur në konferencën e parë ndërqeveritare, 50 mln € për COVID-19 janë grant, jo kredi (VIDEO)


d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?×

Lajmi i fundit

John

PD kërkoi dorëheqjen, Shahini reagon për herë të parë për përdhunimin e të miturës: Nuk zgjidhet vetëm me Kodin Penal, duhet të ndryshojë kultura