Champions League merr formë, mësohen 56 skuadrat që kanë 'prerë' biletën për sezonin e ri

Champions League merr formë, mësohen 56 skuadrat që kanë 'prerë' biletën për sezonin e ri

Trofeu i Champions League

Fundi i sezoneve të rregullta në kampionatet evropiane ka sjellë edhe një listë paraprake me skuadrat që kanë marrë një biletë për në grupet e Champions League. Veç tyre, janë mësuar skuadrat që do jenë pjesë e tureve të para, të dyta dhe të treta kualifikuese.

Në total janë 56 skuadra që kanë marrë një biletë për në fazat e ndryshme të kompeticionit më të rëndësishëm në Europë. 18 skuadra kanë siguruar tanimë të drejtën për në fazën e grupeve, teksa faza para-eliminatore fillon më 27 qershor deri në 30 gusht.

Faza e grupeve fillon në 19 shtator, teksa ende nuk është mësuar emri i skuadrës nga Shqipëria që do jetë në këtë event. Nga Kosova, Ballkani siguroi titullin kampion dhe do jetë pjesë e turit të parë eliminator.

Turi para-eliminator

Tre Penne (San Marino), Breidablik (Islandë), Atletic Escaldes (Andora).

Turi parë kualifikues

BK Hacken (Suedi), Shamrock Rovers (Irlanda), Astana (Kazakistan), Zalgiris (Lituania), Zrinjski Mostar (Bosnia), HJK (Finlandë), Valmiera (Letonia), Aris Limassol (Qipro), Maccabi Haifa (Izrael), Rakow Czestochowa (Poloni), Slovan Bratislava (Sllovaki), Sheriff Tiraspol (Moldavi), Swift Hesperange (Luksemburg), Struga (Maqedonia e Veriut), Olimpija Ljubljana (Slloveni), Larne (Irlanda e Veriut), KI (Ishujt Faroe), Flora (Estoni), Hamrun Spartans (Malta), Dinamo Tbilisi (Gjeorgji), The New Saints (Uells), Lincoln Red Imps (Gjibraltar), Farul Costanza (Rumani), Qarabag (Azerbajxhan), Ferencvaros (Hungari), Bate Borisov (Bjellorusi), Ballkani (Kosovë).

Turi dytë kualifikues

Dinamo Zagreb (Kroaci), Molde (Norvegji), Panathinaikos (Greqi).

Turi tretë kualifikues

Young Boys (Zvicër), AEK Athinë (Greqi), Braga (Portugali), Strum Graz (Austri), Rangers (Skoci).

Faza e grupeve

Napoli, Lazio (Itali), Manchester City, Arsenal, Newcastle (Angli), Barcelona, Atletico Madrid, Real Madrid (Spanjë), Borussia Dortmund, Bayern Mynih, Leipzig (Gjermani), PSG (Francë), Benfica, Porto (Portugali), Feyenoord (Holandë), Salsburg (Austri), Celtic (Skoci), Crvena Zvezda (Serbi).

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Forcohet dollari ndaj lekut, euroja humb terren! Kursi i këmbimit sot

Forcohet dollari ndaj lekut, euroja humb terren! Kursi i këmbimit sot