Charles III shtyn vizitën në Francë! Daljet e para shtetërore si monark u pezulluan pas trazirave për reformën e pensioneve

Një vizitë e planifikuar në Francë nga e diela nga Mbreti Charles III është shtyrë për shkak të protestave të vazhdueshme kundër reformës së pensioneve, njoftoi presidenca franceze.

 “Duke pasur parasysh njoftimin e djeshëm për një ditë tjetër kombëtare të protestave kundër reformës së pensioneve të martën më 28 mars, vizita e Charles III , e planifikuar fillimisht nga 26-28 Mars, është shtyrë”, thuhet në një deklaratë.

Charles do të mbërrinte me Queen Consort Camilla të dielën në mbrëmje përpara se të kalonte një ditë në Paris të hënën dhe të udhëtonte për në Bordeaux në jugperëndim të martën.

Udhëtimi do të ishte turneu i tij i parë i huaj si sovran që nga ngjitja në fron shtatorin e kaluar.

Pas Francës Charles pritej të udhëtonte në Gjermani të mërkurën.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi