China Open/ Sinner mposht numrin dy të botës dhe rishkruan historinë e tenisit italian, gjen në finale Medvedev

Jannik Sinner

KINË - Jannik Sinner shkruan një faqe të re në historinë e tenisit italian. Sportisti mundi numrin dy të botës Carlos Alcaraz në dy sete për të arritur në finalen e China Open që po zhvillohet në Pekin. Italiani fitoi gjysmëfinalen me sete 7-6, 6-1 pas gati tre orësh lojë, që e pa Sinner të sigurojë vendin e katërt në renditjen e ATP-së, duke barazuar Adriano Panatta si pozicioni më i mirë për një italian në renditjen botërore.

Sinner ishte në gjendje të mbante presionin, veçanërisht në setin e parë ku Alcaraz u përpoq menjëherë duke marrë dy herë avantazhin. Megjithatë, i riu italian iu kundërpërgjigj spanjollit, duke i hequr besimin Alcaraz dhe duke mbizotëruar në time-break pasi ishte dy herë përpara.

Në periudhën finale, Alcaraz nuk ishte më në gjendje t'u përgjigjej goditjeve të kundërshtarit të tij, duke lejuar talentin nga Bolzano të arrinte në finale, e cila do ta shohë atë të sfidojë rusin Daniil Medvedev, fitues i gjysmëfinales tjetër me gjermanin Alexander Zverev, të mërkurën e 4 tetorit në orën 13:30.

Një rezultat fantastik për italianin, i cili në çdo rast do t'i garantojë atij kalimin e norvegjezit Holger Rune dhe grekut Stefanos Tsitsipas në renditjen e ATP-së, duke barazuar kështu Adriano Panatta, i vetmi italian që është ngjitur në vendin e katërt në renditjen botërore në sezonin 1976.

Tragjedia në Shkodër, a duhet gratë të denoncojnë çdo formë dhune?