‘Ciceron’/ Kultura në një ‘klik’: Sot 70-vjetori i Operas! Në COD, artistët e vegjël kërcejnë për Pavarësinë! Finalizohet Festivali ‘Moisiu’

Muzika dhe kostumet e traditës shpalosen sot në orën 11.00 në Hollin Koncertor të Teatrit të Operas përmes shfaqjes “Folk-Koloraturë”

Studiuesja Lindita Rugova mban sot prej orës 10.30 në qendrën "Sotir Kolea" ligjëratën e hapur “Zhvillimi i studimeve gjuhësore në Kosovë - drejtime dhe rezultate”.

Akademiku Kujtim Shala do të diskutojë sot në orën 14.30 në qendrën "Sotir Kolea" të Bibliotekës Kombëtare mbi krijim, strukturën dhe ideologjinë e "Epi Lahuta e Malcis".

Festimet e 70-vjetorit të Operas nisin sot në orën 19.30 me Simfoninë nr.9 të Beethoven nën interpretimin e Solistëve, Korit dhe Orkestrës së Teatrit.

Festivali i Teatrit Shqiptar "Moisiu" shënon këtë mbrëmje finalen në  ArTurbina. Mbahet sot në orën 19.00 produksioni “Hana po fluturon” i Teatrit "Adriana" të Ferizajt, ndërsa në orën 21.00 në skenë shfaqet bashkëprodhimi Shqipëri-Kosovë- Maqedoni e Veriut, "Shtëpia e Zotit".

Në Vigjilje të Festës së Pavarësisë, Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Albania  Silhouette Dance, shfaqin sot në orën 19.00 performanca të veçanta baleti nga balerinë të vegjël të talentuar.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Vlorë, i djegin BMWX5 në oborrin e banesës (EMRI)

Vlorë, i djegin BMWX5 në oborrin e banesës (EMRI)