Mosha minimale që lejohet alkooli në vende të ndryshme të botës

Mosha minimale që lejohet alkooli në vende të ndryshme të botës

Alkool

Të blerit një shishe alkool në dyqan për shumë njerëz në botë është shenjë pjekurie.

Ndërsa në Amerikë duhet të kesh mbushur 21 vjeç për të konsumuar alkool, në shumicën e vendeve të botës, mosha minimale e lejuar është 18 vjeç.

Vendet që kanë moshën më të re si standard për të blerë alkool është Mali dhe Republika Qendrore e Afrikës, ku alkool mund të konsumosh sapo të mbushësh 15 vjeç.

E ndërsa 11 vende në botë e konsiderojnë ilegal, 7 vende nuk kanë minimum moshe për të pirë alkool në mënyrë të ligjshme.

Në tabelën e mëposhtme renditen vendet dhe mosha minimale kur lejohet alkooli.

 

Shteti

Mosha nga kur lejohet alkooli

Republika e Afrikës Qendrore

15

Mali

15

Antigua

16

Austria

16

Barbados

16

Belgjika

16

Burundi

16

Çad

16

Kuba

16

Danimarka

16

Dominika

16

Gjeorgjia

16

Gjermania

16

Haiti

16

Luksemburgu

16

Palestinë

16

Shën Luçia

16

San Marino

16

Surinami

16

Zvicra

16

Malta

17

Shqipëria

18

Algjeria

18

Angola

18

Argjentina

18

Armenia

18

Australia

18

Azerbajxhani

18

Bahamas

18

Bangladeshi

18

Bjellorusia

18

Belize

18

Butani

18

Bolivia

18

Bosnjë

18

Botsvana

18

Brazili

18

Bullgaria

18

Kepi ​​Verde

18

Kili

18

Kinë

18

Kolumbia

18

Komoret

18

Ishujt Kuk

18

Kosta Rika

18

Bregu i Fildishtë

18

Kroacia

18

Qipron

18

Republika Çeke

18

Republika Demokratike e Kongos

18

Republika Domenikane

18

Shpëtimtari

18

Ekuador

18

Guinea e Re Ekuatoriale

18

Estonia

18

Swatini

18

Etiopia

18

Fixhi

18

Finlanda

18

Franca

18

Gabon

18

Gambia

18

Gana

18

Greqia

18

Grenada

18

Guatemala

18

Guinea

18

Guajana

18

Hondurasi

18

Hong Kongu

18

Hungaria

18

Irlanda

18

Izraeli

18

Italia

18

Xhamajka

18

Jordania

18

Kenia

18

Kirgistani

18

Republika Popullore Demokratike e Laos

18

Letonia

18

Libani

18

Liberia

18

Lituania

18

Maqedonia

18

Madagaskari

18

Malavi

18

Malajzia

18

Mauritius

18

Meksika

18

Moldavia

18

Monako

18

Mongolia

18

Mali i Zi

18

Maroku

18

Mozambik

18

Mianmar

18

Namibia

18

Nepali

18

Holanda

18

Zelanda e Re

18

Nikaragua

18

Nigeri

18

Nigeria

18

Niue

18

Korea e Veriut

18

Norvegjia

18

Panamaja

18

Papua Guinea e Re

18

Peruja

18

Filipinet

18

Polonia

18

Portugalia

18

Republika e Kongos

18

Porto Riko

18

Rumania

18

Rusia

18

Ruanda

18

Shën Kitts dhe Nevis

18

Shën Vincenti dhe Grenadinet

18

Sao Tome dhe Principe

18

Senegali

18

Serbisë

18

Seychelles

18

Sierra Leone

18

Singapor

18

Sllovakia

18

Sllovenia

18

Afrika e Jugut

18

Sudani i Jugut

18

Spanja

18

Suedia

18

Siria

18

Tajvani

18

Taxhikistani

18

Tanzania

18

Mëngjes

18

Trinidad dhe Tobago

18

Tunizia

18

Turqia

18

Turkmenistani

18

Tuvalu

18

Uganda

18

MB

18

Ukrainë

18

Uruguai

18

Venezuela

18

Vietnami

18

Zambia

18

Zimbabve

18

Katari

19

Korea e jugut

19

Kanadaja

18-19*

Emiratet e Bashkuara Arabe

18-21 (ose ilegal sipas vendeve)

Indi

18-21 (ose ilegal sipas vendeve)

Benin

20

Islanda

20

Japonia

20

Paraguaj

20

Tajlandë

20

Uzbekistani

20

Bahrein

21

Kamboxhia

21

Kamerun

21

Egjipti

21

Indonezia

21

Iraku

21

Kazakistani

21

Kiribati

21

Lesoto

21

Ishujt Marshall

21

Mauritania

21

Mikronezi

21

Nauru

21

Omani

21

Palau

21

Samoa

21

Ishujt Solomon

21

Sri Lanka

21

DRERI

21

Eritrea

25

Afganistani

ilegal

Brunei

ilegal

Irani

ilegal

Kuvajti

ilegal

Libinë

ilegal

Maldivet

ilegal

Pakistani

ilegal

Arabia Saudite

ilegal

Somali

ilegal

Sudani

ilegal

Jemeni

ilegal

Burkina Faso

Nuk ka minimum moshe

Xhibuti

Nuk ka minimum moshe

Guinea-Bissau

Nuk ka minimum moshe

Timor-Leste

Nuk ka minimum moshe

Togo

Nuk ka minimum moshe

Vanuatu

Nuk ka minimum moshe

Sahara Perëndimore

Nuk ka minimum moshe

 

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Dëbora jashtë parashikimeve, godet fluturimet në Britani! Temperaturat bien në -10 gradë celsius

Dëbora jashtë parashikimeve, godet fluturimet në Britani! Temperaturat bien në -10 gradë celsius