Çmimet Ndërkombëtare të Muzikës Klasike/Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho vlerësohet për “Albumin Rara”

Ndonëse, prej një viti skenat operistike janë kyçur për shkak të pandemisë COVID 19, sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho,  regjistroi në muajin shtator të 2020-s  albumin “Anima Rara”.

Për këtë album, që Ermonela Jaho eksploron muzikën e interpretuar nga artistja italiane Rosina Storchio, e cilësuar si një nga sopranot lirike më ekspresive të epokës së verismo-s, është vlerësuar me çmim të parë në kategorinë e Muzikës Vokale nga Çmimet Ndërkombëtare të Muzikës Klasike.
Përmes një shënimi në rrjete sociale Ermonela Jaho shpreh falënderimin e saj për këtë vlerësim dhe mirënjohje për bashkëpunëtorët e Opera Rara-s dhe kolegët e saj, që në ditë të vështira ku arti është edhe më i domosdoshëm, punuan për të sjellë në jetë këtë muzikë të mrekullueshme me 14 arie klasike, si “La traviatta”, “Madame Butterfly” apo “La boheme”.

1611241745_autoErmonelaJaho587x39615176571791.jpg

v.d./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I veshur sportiv dhe i buzëqeshur, Meta poston foto ‘me çunat e Saukut’: Një paradite frymëzuese