Çmimi i strategjisë së luftës, fëmijë ndoshta të djegur nga fosfori i bardhë

Çmimi i strategjisë së luftës, fëmijë ndoshta të djegur nga fosfori i bardhë

Mes kaosit të Sirisë veriore, ka raportime në rritje se fosfori i bardhë mund të jetë përdorur nga forcat turke në ofensivën e tyre kundër kurdëve. Kimikati mund të hidhet me aeroplan ose përmes artilerisë dhe reagon me lagështinë e trupit duke shkaktuar  lëndime aq të tmerrshme sa ndalohet përdorimi i tij në zonat e banuara, sipas konventës së Gjenevës për Armët Kimike.

Plagët e 5 vjeçarit Jumma Al Zamo, të dyshuara se janë shkaktuar nga armët kimike, me përnërje ndoshta të fosforit të bardhë, akuzojnë ‘strategët e luftës’.

Në korridoret e spitalit të Al-Hasakah ndodhet një poster në të cilin shkruhet, 'Gjëja më e bukur në botë është buzëqeshja e një fëmije'.

Në një dhomë aty pranë shtrihet pesë vjeçari Jumma Al Zamo. Ajo mund të buzëqesh përsëri, nëse do të mbetet gjallë.

Fytyra e tij është e zbehtë dhe trupi i mbështjellë me fashë të bardhë

Po çfarë ka ndodhur me të?

Babai i tij, një fermer i thjeshtë, nuk është i sigurt.

"Turqit po bombardonin rreth e rrotull nesh në atë kohë," thotë ai. 'Papritmas pashë djalin tim që ishte në ‘veshur’ me zjarr'.

Mjekët që kurojnë djalin e vogël thonë se ai u soll në vrima në trup dhe djegie. Sistemi i tij nervor është prekur gjithashtu. ‘Ne besojmë se këto simptoma janë shkaktuar nga një armë e veçantë që nuk kemi parë më parë, ndoshta fosfori’.


Lajmi kryesor:

Lufta në Siri/ Ekspertët e OKB në terren, ka raportime për përdorim të armëve kimike. Erdogan: Do rifilloj sulmet nëse kurdët nuk tërhiqen


  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FMN arrin marrveshjen me Ukrainën, do ta ndihmojë me një kredi prej 12.6 miliardë dollarësh  

FMN arrin marrveshjen me Ukrainën, do ta ndihmojë me një kredi prej 12.6 miliardë dollarësh