Çmontohet banda e drogës në Spanjë, mes të arrestuarve shqiptarë! Si u zbulua kokaina në kamionin me pelet (Video)

Gjatë një operacioni anti-drogë, autoritetet spanjolle sekuestruan 16 ton pelet për ngrohje, i cili në përbërje kishte lëndë narkotike ndërsa çmontuan një bandë kriminale për trafikimin e lëndëve narkotike.

Mediat vendase shkruajnë se anëtarët e organizatës kriminale me origjinë shqiptare, holandeze dhe lituaneze e importonin lëndën narkotike në përmes porteve spanjolle. 

Në kuadër të aksionit policor, agjentët arrestuan pesë persona, të cilët dyshohet se janë anëtarë të bandës, e specializuar në trafikun e drogës në shkallë të gjerë përmes përdorimit të kontejnerëve.

Gjatë testit rezultoi se peleti kishte përmbajtje kokaine, ndërsa janë sekuestruar 920 thasë me këtë produkt, me peshë 18 kilogramë secili, në total 16560 kilogramë.

Organizata kishte dy magazina industriale në Reus (Tarragona). Magazina e parë kishte për qëllim ruajtjen dhe ftohjen e lëndës, ndërsa e dyta përdorej për paketimin, mbylljen dhe ruajtjen e drogës pasi nxirrej nga materiali në të cilin ishte kamufluar.

Nga kontrollet e kryera janë sekuestruar 5 kilogramë drogë sintetike – speed dhe MDMA –, 3965 euro cash, material për prodhimin e lëndëve narkotike, një kamion dhe një automjet.

 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Rindërtimi, Rama: Drejt përfundimit lagjja më e re në Krujë

Rindërtimi, Rama: Drejt përfundimit lagjja më e re në Krujë