CNN: Themeluesi i Wikileaks ka qënë në posedim të materialeve të hackuara që lidhen me zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA

Dokumentet e reja, të marra ekskluzivisht nga CNN, zbulojnë se themeluesi i Wikileaks Julian Assange, ka qënë në posedim të materialeve të hackuara që lidhen me zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA dhe, në lidhje me çështjen, ai ka patur një sërë takimesh të dyshimta në ambasadën e Ekuadorit në Londër, ku ai jetoi për shtatë vjet.

Sipas CNN, "nuk ka asnjë dyshim se ekzistojnë prova për lidhje me agjencitë e inteligjencës ruse".

Dokumentet përforcojnë hipotezën, e ngritur nga prokurori special Robert Mueller, për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane.

Sipas emitentit televiziv amerikan, korrierë të panjohur i kanë sjellë Assange dosje të vjedhura dhe se ai ka patur kontakte me hakera rus.

Detajet e hetimit gazetaresk vijnë nga qindra raporte mbikqyrëse të përpiluara nga UC Global, një kompani spanjolle private e sigurisë.

Raportet që tregojnë se Assange, tani nën hetim në SHBA, e kishte kthyer ambasadën në një lloj qendre operacioni dhe kishte orkestruar një sërë zbulimesh të dëmshme që do të kishin kushtëzuar fushatën presidenciale të vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara.

 

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e besoni premtimin e kryeministrit se dëmet në banesa nga tërmeti do të rikuperohen deri në qershor 2021?

Komento