Conference League në Tiranë, Veliaj për Report Tv: S'do tolerojmë dhunë e vandalizëm! Pjesa qendrore e Tiranës pedonale, s'do ketë lëvizje të urbanëve

TIRANË- Një ditë para finales Europiane të Conferencë League, Tirana është gati për të pritur mijëra tifozë, e kjo gjë për kryebashkiakun Erion Veliaj është mjaft entuziazmuese. Në një intervistë për Report Tv me gazetaren Elda Lamja, Veliaj tha se kryeqyteti ka marrë vlerësimin maksimal nga UEFA për organizimin e kësaj finale, teksa shtoi se nuk do të tolerohet asnjë akt dhune dhe barbarizmi.

"Tirana ka treguar më të mirë, janë treguar mikpritës, shumë prej tyre kanë qerasur tifozët, kanë hapur shtëpitë, do vazhdojmë këtu. UEFA na ka konfirmuar që jemi qyteti që është përgatitur më mirë në të gjitha aspekt, që nga pastërtia, pritja e tifozëve dhe fakti që kemi marrë këto rezultate, besoj që është një kompliment shumë i madh, nesër do jetë dita më e vështirë, do vijnë kryetarët e Bashkisë së Romës dhe Roterdamin, nuk do të tolerojmë akte të dhunës dhe barbarizmit", tha Veliaj.

Një njoftim shumë të rëndësishëm ka dhënë edhe për qytetarët që përdorin autobusët, duke sqaruar se nuk do të ketë lëvizje në qendër, pasi e gjitha do të shndërrohet në një pedonale të madhe.

"Pjesa qendrore e Tiranës do jetë e gjitha pedonale, do duhet të përdorim arsyen, nuk besoj që mund të japim targat e makinave që do të lejohet, nëse një punë që nuk është urgjente të mos lëvizin në qendër", tha Veliaj në Report Tv.

Ai ka zbuluar se në këtë ndeshje nuk është tifozë më asnjë, por me Tiranën, që shpreson t'ia dalë faqebardhë nga kjo ditë e rëndësishme.

Roma dhe Feyenoord do të përballen nesër në orën 21:00 në “Air Albania”, duke e kthyer këtë ndeshje në një moment historik për historinë e futbollit shqiptar, pasi për herë të parë në vendin tonë luhet një finale europiane.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Abcd: 25/05/2022 11:24

  Me kete ndeshje ju “lali eri” doni te promovoni stadiumin dhe Shqiperine,por ju me kete ndeshje midis te huajve do te tregoje dhe nxjerr konkluzionet e qarta e te sakta se: 1- stadiumi nuk ndertohet ne mes te qytetit dhe ky eshte nje gabim trashanik i politikberesve shtetare. 2- se jeta e administrates,jeta e qytetareve ,nuk mund te ndalohet,te mbahet peng nga nje ndeshje dhe se kjo eshte nje abuzidh dhe nje shkelje e paster e te drejtave te njeriut. 3- se pas kesaj ndeshjeje,kur te behet rezymeja,humbja do te jete me e madhe se fitimi,sepse huliganer tifoze do te shkaterrojne dhe demtojne aq sa rrit pasigurine e jetes se qytetareve,nese kjo behet risi. 4-Sepse i bie qe qytetaret e Tiranes te ken frike te jetojne ne Tirane,se me ndalimin e jetes,duhet te ken frike dhe nga huliganet 5- se perfundimisht,qeveria shqiptare duhet te heq dore nga modeli tallava i te drejtuarit me kosto te larte per qytetaret,vetem per interesa te caktuara dhe te mos politizoje sportin.

  Përgjigju
 • Igli: 25/05/2022 08:44

  E ndalet vandalizmin mbreme me zor te madh. Sot do shihni se si mund te behet!!! Do ndaloje zotrote hyrjen e huliganeve ne Tirane!!!!! Ku mbeti fjala qe dhe????Rrugeve...

  Përgjigju
 • Altin: 24/05/2022 22:28

  Buzebardhet ngjajne nga veshet.

  Përgjigju
 • Arbërori: 24/05/2022 16:57

  Në asnjë vend të botës politika nu i fut hundët në sport, për veq këtyre hajnavet shqipfolës…!

  Përgjigju
  • Mirditori: 24/05/2022 18:43

   Qfar thua bre.

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II

Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II