Copëza nga e kaluara, një flotë anijesh japoneze e Luftës së dytë Botërore është shfaqur falë lëkundjeve të një vullkani

Copëza nga e kaluara, një flotë anijesh japoneze e Luftës së dytë Botërore është shfaqur falë lëkundjeve të një vullkani

Një vullkan pranë malit Suribachi ka treguar copëza të 24 anijeve transportuese fantazmë të së kaluarës. Materiet historike të betejës së përgjakshme mes SHBA-ve dhe Japonisë u gjendën të derdhura në breg pas një ngritjeje në shtratin e detit për shkak të aktivitetit nga mali Suribachi në perëndim të ishullit Iwo Jima. Anijet u fundosën gjatë betejës së Iwo Jima-s në fund të luftës në vitin 1945. 

Varkat janë ulur në një shtresë hiri vullkanik dhe ekspertët thonë se lëkundjet nga mali Suribachi mund të paralajmërojnë një shpërthim të ardhshëm.

Beteja e Iwo Jima-s

Beteja e Iwo Jima ishte një fushatë epike ushtarake midis marinsave të SHBA-së dhe Ushtrisë Perandorake të Japonisë në fillim të vitit 1945. I vendosur 750 milje larg brigjeve të Japonisë, ishulli Iwo Jima kishte tre fusha ajrore që mund të shërbenin si një objekt organizimi për një potencial të mundshëm. Pushtimi i Japonisë kontinentale. Forcat amerikane pushtuan ishullin më 19 shkurt 1945 dhe Beteja pasuese e Iwo Jima zgjati për pesë javë. Në disa nga luftimet më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore, besohet se të gjithë, përveç 200 apo më shumë nga 21,000 forcat japoneze në ishull, u vranë, si dhe pothuajse 7,000 marinsa. Por sapo luftimet mbaruan, vlera strategjike e Iwo Jima u vu në dyshim.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: Gomëdjegësit opozitarë

Fatos Tarifa: Gomëdjegësit opozitarë