Covid/ Autoriteti Italian i virologjisë: Drekat familjare janë më të rrezikshme se grumbullimet në supermarket…3 faktorët e rrezikut

Virologia italiane Ilaria Capua, gjatë një interviste për ‘La7’ u shpreh se drekat familjare kryesisht të organizuara të dielave, janë më të rrezikshme sesa shkuarja dhe grumbullimet në supermarkete.

Sipas saj, pas valës së parë të epidemisë që ndodhi në mars / prill, sjellja e qytetarëve në shumicën e vendeve europiane, duket se ka ndryshuar

"Tani po zhvillohet një dinamikë krejtësisht e ndryshme. Në supermarket duhet të mbrohemi në mënyrë adekuate, por ndërsa brezi i ri organizon festa e bankete dhe shkollat janë rihapur, presim një qarkullim viral më dinamik te fëmijët” - theksoi virologia.

"Ka rrezik të shtuar që më të rinjtë të infektojnë të moshuarit, të cilët zhvillojnë forma të të rënda të sëmundjes së koronavirusit” dhe tregoi se tre faktorët aktual të rrezikut janë: mjediset e mbyllura, turmat dhe ekspozim i gjatë ndaj rrezikut të infektimit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Operacion gjatë gjithë natës kundër lojërave të fatit në Vlorë, 3 në pranga! Nën hetim 3 të tjerë që po vinin baste! Bllokohen disa pika llotosh