Covid fut në shtetrrethim Malin e Zi! Masa kufizuese në disa qytete

Masa të rrepta epidemiologjike do të zbatohen në Mal të Zi për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të rasteve të reja të infeksionit COVID-19.

Masa më e fortë është ajo futjes së masës së shtetrrethimit në disa qytete dhe kufizimet në funksionimin e objekteve të hotelierisë.

Nga sot parashikohet shtetrrethim nga ora 22.00-05.00 të mëngjesit, si dhe ndalimi i funksionimit të subjekteve të hotelerisë në Nikshiq, Berane, Andrijevicë dhe Rozhaje, qytete me numrin më të lartë të pacientëve, ndërsa në Podgoricë dhe Kotor do reduktohesh orari i shërbimit të bareve deri në orën 22:00

Po ashtu është vendosur që maskë mbrojtëse të mbajnë me detyrim të gjithë banorët mbi moshën pesë vjeç.

Aktualisht ka 3.699 raste aktive të infeksionit në Malin e Zi, ndërsa vetëm në shtatë ditët e fundit 20 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi.

Numri i përgjithshëm i viktimave që nga fillimi i pandemisë është 158

I.C./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Platforma 'Deputeti që duam' dhe votim nga anëtarësia, a e mbështesni mënyrën si partitë po zgjedhin kandidatët e 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Denoncimet e PD-së për inceneratorët, Murrizi: Janë ngritje pazari për gjobë