Covid, Gjermania drejt 7 mijë vdekjeve! Zvicra planifikon të lehtësojë kufizimet për të moshuarit

Gjermania ka regjistruar 163.860 raste të personave të infektuar me koronavirus, një rritje prej 685 në 24 orët e fundit.

Në ditën e fundit, vdekjet e llogaritura nga Instituti Robert Koch ishin 139, një numër që e rrit totalin e vikktimave në 6.831.

Zvicra planifikon të lehtësojë kufizimet për të moshuarit

Në Zvicër, autoritetet po planifikojnë të lehtwsojnw masat e izolimit pwr tw moshuarit nwse numri i infeksioneve të reja nga koronavirusi vazhdon të bie.

Daniel Koch, delegat i Zyrës Federale të Shëndetit Publik (SFFSP), njoftoi se disa masa janë aktualisht në shqyrtim. Koch komentoi pozitivisht rënien e infeksioneve të reja në Zvicër dhe njoftoi se programet gjurmuese të kontaktit në të gjithë vendin do të fillojnë javën e ardhshme.

Sipas tij, kjo lejon të mbahen nën kontroll infeksionet dhe të zvogëlohet numri i rasteve të reja. Sa i përket të moshuarve, delegati i SFOE theksoi situatën shumë të vështirë me të cilën janë përballur ata me javë të tëra, veçanërisht tw moshuarit nw shtwpitw e pritjes të cilët nuk kanë më as mundësinë të presin vizita nga të afërmit. Për këtë arsye, ekspertët po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të kufizimeve ndaj tyre.


Lajmi kryesor:

236 viktima dhe 2552 të shëruar në Itali në 24 orë! Epidemiologu i Shtëpisë së Bardhë rrëzon Trumpin për origjinën e koronavirusit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Akuza e fortë e Metës: Euralius dhe Opdat punojnë për Ramën! I kam nisur shumë letra Yuri Kim, '0' përgjigje! Nga nesër do jem tjetër president