Covid, Hungaria kundër vendimit të BE-së për hapjen e kufijve për vendet jashtë bllokut prej 27-anëtarësh

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë vende jashtë bllokut 27-anëtarësh.

Për të justifikuar vendimin e tij, Orban përmendi rrezikun e shpërthimeve të reja të rasteve me koronavirus.

Bashkimi Evropian, më 30 qershor, ka finalizuar një listë të vendeve - me më pak raste me koronavirus - qytetarët e të cilave lejohen të hyjnë në bllok nga 1 korriku.

Hungaria, vend me gati 10 milionë banorë, ka raportuar deri më tash pak më shumë se 4,100 raste me koronavirus dhe rreth 590 vdekje.

"Ne, aktualisht, nuk mund të zbatojmë kërkesën e BE-së për të lejuar hyrjen e qytetarëve jo të BE-së, me përjashtim të Serbisë", tha Orban në një video-mesazh në Facebook.

Budapesti ka rihapur kufirin me Serbinë fqinje - e cila ka një popullsi të madhe etnike hungareze që jeton kryesisht përgjatë kufirit me Hungarinë - në muajin maj.

Por, heqja e kufizimeve të udhëtimit për më shumë vende jashtë BE-së "do të shkonte kundër interesave të kujdesit shëndetësor për popullin hungarez", tha Orban.

Vendet në listën e BE-së janë: Algjeria, Australia, Kanadaja, Japonia, Gjeorgjia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguaji, si dhe Kina nëse ka reciprocitet. Shtetet e Bashkuara dhe Rusia nuk janë në listë.

Edhe disa vende të tjera të BE-së gjithashtu kanë shprehur rezerva në lidhje me heqjen e kufizimeve të udhëtimit.

Austria ka thënë më 1 korrik se do të ndjekë rekomandimin e BE-së, por jo për Serbinë dhe Malin e Zi.

I.C./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?

Komento

Komente

 • Iris: 03/07/2020 04:16

  VIKTOR ORBAN = ATILA MODERN I HUNGARISE.

  Përgjigju
 • No comment: 02/07/2020 20:26

  Ruanda po!!!Shqypnia Jo????

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

OBSH: Zgjidhja ndaj koronavirusit nuk do të jetë e thjeshtë