Covid, Komisioni Europian propozon hapjen graduale të kufijve të BE, pa pasaportat shëndetësore

Covid, Komisioni Europian propozon hapjen graduale të kufijve të BE, pa pasaportat shëndetësore

Aplikacione që veprojnë në të gjitha vendet e Evropës të montuara në telefonat mobil, një faqe interneti e vetme për të gjithë kontinentin në dispozicion të turistëve me informacione mbi situatën në kufij, shtretër falas në spitale, disponueshmëri e shtretërve në hotele dhe trendi i infeksioneve për secilin rajon, rihapja e kufijve midis zonave me rrezik të ngjashëm epidemiologjik, tavolina dhe cadra, të vendosura së paku dy metra larg në bare, restorante dhe plazhe.

Komisioni Europian po përpiqet të shpëtojë sezonin e verës, vendimtar për industrinë e turizmit, e cila vetëm vlen 10% të PBB-së Evropiane, ose 1.400 miliardë.

Ekipi i drejtuar nga Ursula von der Leyen e bën këtë tentativë duke aprovuar një seri rekomandimesh dhe udhëzimesh.

Aksionet për Brukselin janë shumë të larta, aq sa në të ardhmen Fondi i Rimëkëmbjes i financuar nga obligacionet evropiane, një e pesta e burimeve mund t'i kushtohet turizmit.

Sipas Organizatës Botërore të Turizmit, në rastin më të keq sektori i turizmit do të humbiste midis 60 dhe 80% të të ardhurave në krahasim me vitin 2019, me humbje midis 840 dhe 1000 miliardë euro.

Hapja e kufijve

Paketa maksimale e Komisionit Evropian fillon me hapjen e kufijve, të cilat do të duhet të koordinohen. Karantinat tani të detyrueshme në shumicën e vendeve për ato që vijnë nga një partner tjetër i BE-së, duhet të eliminohen në mënyrë të koordinuar dhe graduale midis zonave epidemiologjike me rreziqe të ngjashme

Pasaportat mjekësore
Për momentin, ideja e një pasaporte shëndetësore të kërkuar nga disa qeveri, nuk është përfshirë. 

Komisioni Evropian tha se do të propozojë hapjen graduale të kufijve të BE-së, për t’i dhënë shtytje industrisë së turizmit, e cila është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit.

“Mesazh i yni është se ne do të kemi sezon turistik këtë verë, qoftë me kufizime apo me masa të sigurisë”, tha komisionari për Ekonomi i BE-së, Paolo Gentiloni.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

Del FOTO, kush është polici që u vra në veri të Kosovës

Del FOTO, kush është polici që u vra në veri të Kosovës