Covid, Pekini zyrtar edhe në shenjestër të Mbretërisë së Bashkuar për pandeminë

Kina është gjithnjë e më e shënjestruar nga Perëndimi për ngadalësinë dhe fshehjen që mendohet se ajo i bëri pandemisë nga koronavirusi.

Pas akuzave drejtuar Pekinit nga Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo, sot ishte radha e Ben Wallace, Sekretarit të Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar i cili deklaroi se "Kinezët kanë shumë pyetje për t'iu përgjigjur për shpejtësinë me të cilën ata informuan botën për krizën nga Covid-19".

Ai tha se "Kina duhet të jetë transparente si për sukseset ashtu dhe për problemet e saj, në këtë rast mbi pandeminë".

Administrata Amerikane vazhdon gjithashtu të jetë shumë e ashpër.

Mark Esper, kreu i Pentagonit, akuzon Pekinin se kishte bërë presion në instalimin e rrjeteve telematike të Huawei me qëllime dashakeqe. Kompanitë kineze, sipas tij, duan të përdorin pandeminë për t'u zgjeruar në sektorë strategjikë duke krijuar përçarje në Perëndim dhe duke u përgatitur të përdorin sisteme elektronike të cenueshme si një mjet spiunazhi dhe manipulimi.


Lajmi kryesor:

Covid, ulen ndjeshëm vdekjet në Itali, 195 viktima në 24 orë! Më shumë se 3.5 milionë raste infeksioni në botë! Trump: Vaksina gati deri në fund të vitit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Akuza e fortë e Metës: Euralius dhe Opdat punojnë për Ramën! I kam nisur shumë letra Yuri Kim, '0' përgjigje! Nga nesër do jem tjetër president