Covid, Presidenti Xi Jinping: Kina i dhuron OBSH 2 miliardë dollarë, vaksina jonë do jetë për të gjithë

Presidenti kinez Xi Jinping njoftoi në asamblenë e 73-të të OBSH-së se Kina do t'i dhurojë Organizatës "dy miliardë dollarë" për të luftuar koronavirusin dhe se nëse Pekini do gjente një vaksinë kundër Covid-19 për ta shpërndarë atë në te gjithë botën.

"Kina ka vepruar në mënyrë transparente dhe të shpejtë, duke siguruar të gjitha informacionet në kohën e duhur dhe duke ndihmuar vendet në emergjencën e koronavirusit, theksoi gjithashtu presidenti kinez.

"Do të ketë një hetim të plotë të Covid-19 bazuar në shkencë dhe do të kryhet profesionalisht, por vetëm kur emergjenca të jetë nën kontroll”, - shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Asambleja e OBSH, më shumë se 100 vende mbështesin Bashkimin Europian për hetimin e origjinës së koronavirusit


  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?×

Lajmi i fundit

John

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë!